Najbliższa niedziela znów będzie dla nas. Powracamy więc z propozycjami spędzenia tego dnia w zielonych zakamarkach Krakowa.

Poziom 1: Relaksacyjna niedziela   Park Stacja Wisła

Serdecznie zapraszamy na chwilę relaksu do nowopowstałej zielonej przestrzeni w naszym mieście. Mowa oczywiście o Parku Stacja Wisła, który znajduje się w dzielnicy XIII - pomiędzy bulwarem Lotników Alianckich a ul. Zabłocie na terenie dawnej Stacji Podgórze-Wisła.

Nowy park to efekt starań mieszkańców skupionych wokół inicjatywy SOS Zabłocie, wspieranych przez Fundację Czas Wolny i Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Wspólnie udało się przeprowadzić konsultacje społeczne, na których zebrane zostały szczegółowe oczekiwania mieszkańców. Stały się one podstawą do ogłoszenia konkursu na koncepcję parku. Jego laureatem został Michał Grzybowski, student drugiego stopnia architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej.

W nowym parku znajduje się przestrzeń na kino letnie, koncerty i targi śniadaniowe. Jest też pawilon edukacyjny o powierzchni około 80 m kw., a w nim kuchnia i toaleta, a także sala do warsztatów. Przy pawilonie zlokalizowany jest też taras wypoczynkowy z leżakami, a także scena do letnich potańcówek. W parku będą też warzywnik oraz naturalny plac zabaw (drewniane i kamienne sprzęty). 

Poziom 2: Aktywna niedzielaPomniki przyrody w dzielnicy IV Prądnik Biały

Zapraszamy serdecznie w kolejną trasę w ślad za pomnikami przyrody. W tym tygodniu proponujemy odwiedzić dzielnicę IV Prądnik Biały i odkryć 5 pomników przyrody znajdujących się na jej terenie. Jest to wyjątkowo dzielnica z dotychczas prezentowanych. Wszystkie pomniki przyrody to drzewa, jednak każdy z nich to inny gatunek.

(Kliknij w mapę a otworzy się w lepszej rozdzielczości)

Pomniki:

  • 91 to klon zwyczajny (Acer platanoides) zlokalizowany przy ulicy Sosnowieckiej 10. Drzewo porośnięte jest mchem, jego obwód to 334 cm, a wysokość 23 m
  • 97 to dąb szypułkowy przy ul. Chełmońskiego 168 (Quercus robur) o obwodzie 260 cm i wysokości 18 m
  • 101 jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) rosnący przy ul. Konopnej. Obwód tego drzewa to 290 cm, a wysokość wynosi 23 m
  • 188 to buk pospolity (Fagus sylvatica) zlokalizowany przy Dworku Białoprądnickim. Szerokość 410 i wysokość 23m. Drzewo posiada rozłożystą koronę oraz porośnięty jest mchem
  • 277 to buk pospolity odmiana czerwonolistna (Fagus sylvatica Atropunicea). Drzewo to obrośnięte jest mchem i ma szerokość 300 cm i wysokość 21 cm


Poziom 3: Wyczynowa niedziela –  Las Mogilski

W najbliższą niedzielę proponujemy również spacer po Lesie Mogilskim. Jest to obiekt przyrodniczy na terenie Nowej Huty nad Wisłą, u ujścia Dłubni. Najcenniejszą zaletą Lasu Mogilskiego jest jego malowniczy krajobraz, którego najwspanialszym elementem jest przede wszystkim stary, majestatyczny drzewostan, głównie wiązy i dęby. W lesie można podziwiać m.in. 160 letni starodrzew wiązowy.

(Kliknij w mapę a otworzy się w lepszej rozdzielczości)

W lesie znajdują się alejki ułatwiające poruszanie po lesie, ławki, miejsce piknikowe oraz dwie tablice edukacyjne. Oprócz tego charakterystyczne dla lasu są ruiny amfiteatru i drewniana Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej. W średniowieczu była to rodowa posiadłość biskupa Iwona Odrowąża, który założył klasztor w Mogile (określany wtedy jako tzw. "Ziemia św. Wacława"). Od XIII w. Lasek Mogilski stanowił własność klasztoru w Koprzywnicy. W 1939 r. obiekt odkupił pobliski klasztor Ojców Cystersów w Mogile. Lata 70. XX wieku przyniosły próbę zagospodarowania terenu. Wówczas wybudowano asfaltowe alejki.