Czym jest i jak założyć Ogród Społeczny

Ogrody Społeczne to projekt będący odpowiedzią na światowy trend tworzenia w przestrzeni miejskiej ogrodów uprawianych przez mieszkańców.

Stają się one coraz bardziej popularne, a ich zakładanie i uprawa cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Taką możliwość chcieliśmy stworzyć również krakowianom jako mieszkańcom dużej aglomeracji miejskiej, w której mieszka się głównie w blokach i jedyna, najbliższa przestrzeń zielona to ta wspólna pod naszym oknem. Tego rodzaju przestrzeń z jednej strony poprawia estetykę np. bardzo mocno zagęszczonego osiedla, z drugiej daje możliwość obcowania z zielenią i przyrodą osobom, które w swojej najbliższej okolicy takiego terenu nie mają. Ogród społeczny może być ogrodem uprawowym, ozdobnym, bądź połączeniem dwóch powyższych. Bardzo ważna jest ponadto jego funkcja społeczna i kulturowa, ponieważ sprzyja tworzeniu relacji miedzy sąsiadami, ochotnikami chcącymi włączyć się w tworzenie i opiekę nad ogrodem. Sprzyjać ma temu również animowanie tej przestrzeni poprzez organizację na jej terenie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych czy cyklicznych spotkań dla mieszkańców i organizatorów.

Założenie ogrodu społecznego jest bardzo proste. O tym jak to zrobić, gdzie się zgłosić i jakie podjąć działania dowiedzą się Państwo z poniższej prezentacji.
Jak założyć Ogród Społeczny?

Wszelkie pytania dotyczące ogrodów społecznych mogą również Państwo kierować do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie drogą telefoniczną oraz mailową:

tel.: 12 20 10 240

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule maila Ogród społeczny)

Aby poznać ścieżkę, która prowadzi do założenia ogrodu społecznego kliknij w poniższy obrazek.