Webinaria w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego zapraszamy na cykl 8 paneli z wykładami on-line prowadzonymi przez praktyków i ekspertów z zakresu zieleni, infrastruktury, organizacji eventów czy działań kierowanych do dzieci.
W ramach wykładów będzie można zadawać pytania dotyczące prezentowanej tematyki lub zainspirować się w swoich pracach nad projektem. Będzie to również doskonała okazja, aby zweryfikować swoją wiedzę i dostrzec nowe aspekty Budżetu Obywatelskiego oraz spotkać się z przedstawicielami m.in.
Krakowskie Biuro Festiwalowe, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień jak i z naszej jednostki.

Webinaria będą otwarte dla każdego zainteresowanego mieszkańca, który kliknie w opublikowany link na stronie www.budzet.krakow.pl.
Zachęcamy do udziału! #BOwarto być on-line!


???? Wykłady potrwają do końca kwietnia, a rozpoczynają się już jutro:

???? PANEL I
24.03.2021 r. godz.17:00 - "Zmiany w regulaminie" - Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia (W trakcie wykładu zostanie przedstawiona ogólna idea budżetu obywatelskiego, jak również  bieżące zmiany w Regulaminie)

???? PANEL II
25.03. 2021 r. godz.17:00 - "Zakres przedsięwzięć realizowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych, które mogą stanowić przedmiot zgłaszanego projektu"- Zarząd Budynków Komunalnych (W trakcie wykładu zostaną przedstawione możliwości realizacji zadań w ramach budżetu obywatelskiego we współpracy z Zarządem Budynków Komunalnych oraz w jaki sposób mogą one spełniać m.in. jeden z podstawowych warunków  regulaminu budżetu obywatelskiego - ogólnodostępność projektu)

oraz

"Czy to remont, czy budowa? - o czym trzeba pamiętać w przypadku projektów drogowych" - Zarząd Dróg Miasta Krakowa (W czasie wykładu omówiona zostanie różnica pomiędzy remontem a przebudową/budową w aspekcie ustawy Prawo budowlane.  Przedstawione zostaną krótko fazy procesu inwestycyjnego. Podane zostaną przykłady zadań remontowych i inwestycyjnych. Na co należy zwrócić uwagę w przypadku składania projektów drogowych. Jak rodzaj i charakter robót wpływa na harmonogram realizacji oraz wycenę zadania)

????
PANEL III
8.04.2021 r. godz. 17:00 "Gospodarowanie wodami opadowymi" - Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (W trakcie prezentacji zostaną przedstawione rozwiązania zielono-niebieskiej infrastruktury)

oraz

"Zielone projekty - o czym warto pamiętać?" - Zarząd Zieleni Miejskiej (W trakcie prezentacji zostaną przedstawione rozwiązania dla infrastruktury dedykowanej zieleni)

???? PANEL IV
14.04. 2021 r. godz. 17:00 "Jak zorganizować wydarzenie kulturalne angażujące lokalną społeczność?” - Centrum Kultury Podgórze (Podczas wykładu poruszone zostaną najważniejsze zagadnienia związane z organizacją eventów kulturalnych dot. zarówno kwestii merytorycznych (programowych) jak i techniczno-logistycznych. Przechodząc przez fazę planowania, poprzez bezpośrednie przygotowania, aż do realizacji przeanalizujemy cały proces związany z organizacją eventu w skali lokalnej)

oraz

"Wydarzenia kulturalne od A do Z, czyli cykl projektowy festiwali muzycznych" - Krakowskie Biuro Festiwalowe (W trakcie spotkania opowiemy o tym jak tworzyć linie programową rozrywkowych wydarzeń kulturalnych we współpracy z lokalnymi społecznościami artystycznymi, na co warto zwrócić uwagę podczas programowania i z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać. Przedstawimy też proces projektowy od fazy planowania poprzez negocjacje i kontraktowanie artystów, rozmowy poprzedzające występ do etap realizacji i rozliczenia projektu)

???? PANEL V
15.04.2021 r. g.17:00 - "Specyfika projektów Budżetu obywatelskiego realizowanych w jednostkach oświatowych (szkoły i przedszkola) z przedstawieniem problemu na przykładach" - Miejskie Centrum Obsługi Oświaty (Omówienie problemów związanych z ogólnodostępnością projektów z Budżetu Obywatelskiego proponowanych do realizacji na terenie szkół i przedszkoli wraz z przedstawieniem przykładowych zakresów zadań z wniosków, które wprost spełniają wymagane kryterium jak i tych gdzie jest ono trudne do osiągnięcia.Przedstawienie problemów jakie mogą powstać przy realizacji zadań zgłaszanych w Budżecie Obywatelskim, których efektem jest zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń szkolnych lub zakres zgłoszonego zadania wiąże się z przebudową budynku)

oraz

"Zakup nowości wydawniczych, kodów do e-booków oraz działalność kulturalno-edukacyjna na przykładzie Biblioteki Kraków" - Biblioteka Kraków (W czasie webinarium przedstawione zostaną przykładowe zadania budżetu obywatelskiego, których realizatorem była Biblioteka Kraków. Zaprezentowane zostaną zasady zakupu nowości wydawniczych do filii bibliotecznych oraz rodzaje gromadzonych zbiorów, a także zasady zakupu kodów do platform udostępniających kody do e-booków. Przedstawione zostaną różne formy działań kulturalno-edukacyjnych realizowanych stacjonarnie, a także on-line)

???? PANEL VI
20.04.2021 r. g.17:00 - "Profilaktyka uzależnień - o czym warto pamiętać" - Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie (W trakcie wykładu pracownicy MCPU przedstawią istotne zagadnienia z zakresu profilaktyki uzależnień, które powinny być zawarte w projekcie)

???? PANEL VII
21.04.2021 r. g.17:00 - "Budżet obywatelski na rzecz rodziny, macierzyństwa, ochrony praw dziecka" - Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia (Co jest konieczne, aby organizacja pozarządowa mogła zrealizować zadanie publiczne, w ramach Budżetu Obywatelskiego, na rzecz rodziny, macierzyństwa, ochrony praw dziecka)

oraz

"O czym warto wiedzieć i pamiętać przy projektach dla dzieci/rodzin z dziećmi" - Krakowskie Biuro Festiwalowe (Jak planować projekty dla rodzin z dziećmi w przestrzeni miejskiej. Na co trzeba zwrócić uwagę przy projektach skierowanych do dzieci, czyli kreatywnie, kulturalnie, w czasie wolnym)

???? PANEL VIII
22.04. 2021 r. godz.17:00 - „Każdy głos się liczy! Czyli o roli właściwej komunikacji w czasie walki o głosy, ale także podczas realizacji projektu.” Krakowskie Biuro Festiwalowe (Świadomość, że procesy komunikacyjne zachodzą między nami nieustannie sprawia, że każdy z nas staje się ambasadorem swojego projektu i bierze czynny udział w jego promowaniu. Dlatego tak ważna jest właściwie prowadzana komunikacja oraz działania public relations. I chociaż może wydawać się to skomplikowane, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami tworzenia strategii komunikacji projektu, by móc zarówno walczyć o głosy, jak i potem zakomunikować sukces – wybór projektu do realizacji, a także korzyści dla mieszkańców, kiedy zostanie już zrealizowany)

oraz

"Jak zaplanować wydarzenie zgodnie z zasadami dostępności?" - Krakowskie Biuro Festiwalowe (Podczas webinaru postaramy się podpowiedzieć na co warto zwrócić uwagę podczas organizacji wydarzenia i jak zorganizować wydarzenie, by było dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku czy stopnia niepełnosprawności odbiorców. Jak zapewnić dostępność wydarzenia na każdym etapie jego organizacji (przygotowanie zespołu, dostępność: miejsca, transportu, promocji, rejestracji, komunikacji, materiałów i multimediów?)KILKA INFORMACJI TECHNICZNYCH:
 1. Przed rozpoczęciem webinarium prosimy o sprawdzenie:
  • przeglądarki, z jakiej Państwo korzystają (jeśli wybraną przeglądarką jest Internet Explorer, to prosimy o skorzystanie podczas webinarium z innej przeglądarki, np. Chrome, Firefox, Opera, Edge, Safari),
  • wersji przeglądarki (jeśli nie jest to wersja najnowsza, należy ją zaktualizować),
  • ustawień głosu w komputerze oraz na karcie, w której otwarta jest strona
   z webinarium.
 2. Aby w trakcie transmisji zminimalizować ryzyko zakłóceń, prosimy o wyłączenie innych używanych aplikacji.
 3. Wymagana minimalna prędkość łącza internetowego powinna wynosić 512 kbps.
  W przypadku wolniejszego łącza mogą pojawić się zakłócenia obrazu i/lub dźwięku.


ZAPRASZAMY ????