Najbliższa niedziela, to niedziela wolna od handlu. Prognozy pogody wskazują, że pogoda będzie cieszyć nas aż 22 stopniami temperatury. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji spędzenia tego dnia wspólnie z bliskimi. Poniżej znajdziecie trasy, o różnych poziomach trudności. Wybierz coś dla siebie!Poziom 1: Relaksacyjne niedzielaNa tropie krokusów

Pierwsze wiosenne dni i świecące słoneczko sprzyjają budzącej się przyrodzie. Morze fioletowych kwiatów, które już na dobre obwieściło nadejście wiosny zalało Kraków. Złap je wszystkie, obfotografuj i podziel się ze znajomymi tym przepięknym widokiem. Krokusowe łąki znajdziecie na placu Centralnym, Wzgórzu Wawelskim, bulwarach Wiślanych, w Parku Jordana, jak również uwierzcie nam na słowo, za bramami zamkniętego na czas remontu Parku Krakowskiego.

 

Poziom 2: Aktywna niedzielaPomniki przyrody w dzielnicy VI Bronowice

Pomniki przyrody to pojedyncze lub grupowe wytwory przyrody żywej (pojedyncze krzewy, drzewa i grupy drzew oznaczającym się podeszłym wiekiem, wielkością, niezwykłym kształtem) i nieożywionej (największe głazy narzutowe, jary, skałki, jaskinie itp.). Ma terenie dzielnicy VI Bronowice znajdują się dwa pomniki przyrody.

Pomnik przy ulicy Altanowej to wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) o obwodzie 295 cm i wysokości 24 m.  Przy ul. Pod Strzechą również pomnikiem przyrody jest wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) o obwodzie 420 cm oraz wysokości 21m.

Wiąz szypułkowy to wysokie i okazałe drzewo liściaste z grubym, przeważnie charakterystycznie rozszerzonym u podstawy pniem. To najmniej wymagający gatunek wiązu – lubi gleby wilgotne. Jest to drzewo ciepłolubne, przy tym całkowicie mrozoodporne. Liście tego drzewa są eliptyczne, z charakterystyczną, asymetryczną podstawą blaszki, ogonki krótkie. Kwiaty niepozorne, zebrane zwykle w pęczki, wiatropylne, zwisają na cienkich szypułkach. Owocem jest mały orzeszek otoczony błonkowatym skrzydełkiem.Poziom 3: Wyczynowa niedzielaUroczysko Skotniki

Skotniki to malowniczy fragment Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Jest to bardzo malowniczy teren o dużych walorach krajobrazowych oraz niepowtarzalnym klimacie, niezwykle atrakcyjne miejsce spacerów i czynnej rekreacji. W pobliżu można zwiedzić bardzo interesujący Fort 53a Winnica, który powstał w latach 1898 – 1899. Jest to międzypolowy fort pancerny w Twierdzy Kraków, typu górskiego. Wyznaczona trasa biegnie przez tereny łąkowe, leśne. Na trasie wyznaczonej ścieżki można obserwować tamę bobrową. Na trasie ścieżki zostały posadzone świerki przekazane przez mieszkańców w ramach akcji Choinka 2017/2018 Klikając na mapę znajdziesz legendę.


Ale za to niedziela, niedziela będzie dla nas!