10 zasad zachowania nad wodą

Z nadejściem cieplejszych dni częściej odwiedzamy miejsca w których znajdują się różnego rodzaju zbiorniki wodne. Decydujemy się na odpoczynek nad wodą, wybieramy aktywność na wodzie albo wędkujemy.
Warto jednak pamiętać o istotnych zasadach zachowania panujących w takich miejscach. Z mylą o wszystkich użytkownikach wodnych stref (nie tylko o turystach!) powstała ogólnopolska akcja edukacyjna „10 grzechów głównych nieświadomego turysty”. 

Więcej informacji!

Celem akcji jest podnoszenie świadomości na temat zachowań nad wodą, które choć mogą wydawać się niewinne i z pozoru niegroźne, w rzeczywistości mają poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego.

Najczęstsze problemy dotyczą niszczenia strefy buforowej, organizowania nielegalnych ognisk, śmiecenia, hałasowania, uprawiania sportów wodnych w sposób nieodpowiedni i naruszający siedliska roślin i zwierząt. 

Przypominamy, że z każdym wodnym miejscu w Kraków PL obowiązuje płoszenia i chwytania ptactwa oraz innych dzikich zwierząt dokarmiania ptaków chlebem, dokarmiania dzikich zwierząt oraz zaśmiecania i zanieczyszczania wody.

Nad Zalewem Nowohuckim, Stawem Płaszowskim oraz w parku Zakrzówek obowiązuje zakaz wędkowania. Natomiast na Bagrach wędkowanie możliwe zgodnie z regulaminem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, oraz w Parku Duchackim wędkowanie dozwolone wyłącznie z kartą wędkarską.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy nad wodą sami, zróbmy wszystko aby nie szkodzić środowisku.