Jadalny Kraków – ruszamy z II edycją projektu

Zgodnie z planami i obietnicami projekt „Jadalny Kraków” powraca. Temat suwerenności żywnościowej to temat bardzo szeroki.

Wielość wątków, a jednocześnie ich złożoność wymagają sukcesywnego ich wprowadzania i wdrażania. „Jadalny Kraków” to nie tylko jadalny krajobraz i rolnictwo miejskie, ale również lokalność produkcji, z którą wiąże się mniejszy ślad węglowy, lokalne targowiska i krótkie łańcuchy dostaw możliwe np. dzięki kooperatywom żywnościowym. To świadomość związana z szacunkiem do żywności, którą obecnie marnujemy w ogromnych ilościach. To odpowiedzialna i zrównoważona dieta i wiele, wiele więcej. Wszystkie te tematy pojawią się w tegorocznej edycji projektu.

Tematem wiodącym wokół którego toczyć się będą tegoroczne wydarzenia jest „Wspólny stół i relacje”. Oba zagadnienia w naturalny sposób przenikają się. Przy wspólnym stole spotykamy się, by dzielić się jedzeniem. Jedzeniem, z którym łączą nas relacje – wspomnienia smaków z dzieciństwa, zapachy ulubionych potraw, ale często również skomplikowane emocje, które to jedzenie w nas wywołuje. Przy wspólnym stole spotykamy się też przede wszystkim z ludźmi i te spotkania bywają i piękne i trudne, a stół bywa miejscem zarówno pojednania jak i wielkiej wojny. O tych właśnie relacjach porozmawiamy w trakcie pierwszego spotkania eksperckiego otwierającego cykl spotkań, które odbędzie się w sobotę 20 kwietnia w Pałacu Potockich. W trakcie kolejnych porozmawiamy o innych niezwykle ważnych kwestiach takich jak warzywa w diecie dzieci czy niemarnowanie żywności.

Poza ciekawymi rozmowami w projekcie nie zabraknie części praktycznej. Powróci dobrze już znana krakowianom „Szkoła Miejskich Ogrodników” w ramach której od marca do maja w trakcie pięciu spotkań warsztatowych dowiemy się: jak przetrwać w przednówku, czy da się ugryźć las, jak znaleźć odporność w ogrodzie, a nawet jakie rośliny spotkać możemy w kosmosie. Cykl zamkną warsztaty sadzenia roślin jadalnych łączących kulinaria z kulturą, a dokładnie kulturą i tradycją Gruzji.

Nie mniej ciekawie zapowiada się Jadalny Kraków FEST – 18 maja, na który w tym roku zaprosimy Was na Wesołą, czyli w rejon ulicy Kopernika. To tam wspólnie z ARMK, KBF oraz naszymi rozlicznymi Partnerami przygotujemy dla Was moc atrakcji. Uchylając rąbka tajemnicy powiemy, że przy WSPÓLNYM STOLE czekać na Was będą warsztaty pełne zieleni, smaków i kolorów, dzięki którym nie tylko miło spędzicie czas i poznacie ciekawych ludzi, ale także zdobędziecie nowe umiejętności, a kto wie, może nawet znajdziecie nowe hobby? Dla dzieciaków zaś przygotujemy jedyny w swoim rodzaju „ogrodniczy plac zabaw”! Takiej atrakcji jeszcze nie było, ale ze sprawdzonych źródeł wiemy, że taczki i konewki to najlepsi przyjaciele małych ogrodników.


Ten rok jest również wyjątkowy za sprawą programu „Ogród z klasą”, który otwiera nabór do kolejnej, trzeciej już edycji. Nabór rusza 2 kwietnia potrwa do końca maja. Mogą w nim wziąć udział publiczne szkoły podstawowe i przedszkola. Dotychczas w programie udział wzięło 31 placówek, których podopieczni zyskali dzięki programowi wspaniałe „zielone klasy”, będące przestrzeniami nauki, eksploracji i budowania relacji z naturą. To w nich dzieciaki poznają tajemnicze procesy wzrostu roślin, tam nabywają pierwszych ogrodniczych umiejętności i w końcu tam uczą się szacunku do żywności i pracy związanej z jej powstaniem. Dzięki dotychczasowym dwóm edycjom, śmiało możemy powiedzieć, że projekt ten stanowi krok milowy w procesie zmiany na „bardziej zielone” - zmiany wśród dzieci, nauczycieli i rodziców. Wspaniałej, pełnej radości i satysfakcji przygody, która nie kończy się wraz ze zdobyciem przez szkołę najwyższego certyfikatu.

Jak więc widzicie „Jadalny Kraków” nabiera rozpędu i zabierze Was w tym roku w pełną emocji podróż. Śledźcie więc nasze profile społecznościowe, a jeśli nie chcecie, by coś Wam umknęło koniecznie zapiszcie się na ZZM-owy newsletter. Dzięki niemu będziecie zawsze na bieżąco!
  • Ostatnio zmienione .