Podsumowanie roku 2023 - część II.

Codzienna praca to również realizacje nieco mniejsze, ale nie do przecenienia z punktu widzenia lokalności i potrzeb mieszkańców.
Na mapie naszego miasta przybyło kolejnych parków kieszonkowych, których liczba wynosi już 39, a kolejne są w realizacji. Wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 61 otworzyliśmy Szachowy Ogród Krakowian przy ul. Wacława Popławskiego. Miejsce, w którym zarówno uczniowie jak i dorośli znajdą przestrzeń do relaksu wśród zieleni.

Baśniowy świat zagościł na ul. Pańskiej, gdzie w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa powstał przestrzeń, w której zapomną się nie tylko najmłodsi. Mnóstwo zieleni i aktywności, które również dorosłym pozwolą na powrót do młodzieńczych lat. Taki jest właśnie Baśniowy Ogród Krakowian.

Z kolei dzięki zaangażowaniu mieszkańców w BO przy ul. Saskiej zwykły trawnik nieopodal osiedla zmienił się w przestrzeń do odpoczynku, w której można przysiąść z książką i która realnie służy mieszkańcom. Powstał tam Saski Ogród Krakowian.

Ten rok to również rozpoczęcie prac nad tak długo wyczekiwanym i bardzo ważnym projektem. Przy ul. Prądnickiej powstaje Ogród Krakowianek. Ścieżka dydaktyczna pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie, a stworzone w przestrzeni ogrodu polany staną się idealnym miejscem na różnorodne wydarzenia kulturalne. Nowa nawierzchnia, ławki, a na głównej osi komunikacyjnej plac pamięci z symboliczną datą 28.11.1918 r. zamontowaną w postaci tablicy w jego centralnym punkcie.

Zmienia się również przestrzeń w sąsiedztwie Placu Nowowiejskiego. Ścieżki spacerowe, ławko-huśtawki, stoły piknikowe, biblioteczka stworzą przestrzeń zarówno dla mieszkańców jak i użytkowników placu targowego.

Przy ul. Lublańskiej powstaje kolejny park kieszonkowy. Wyspy Olszy to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego, w ramach którego przestrzeń podzielona na różnorodne strefy tematyczne pozwoli na interesujące spędzenie czasu. W tym momencie trwają prace nad pierwszą z wysp – wyspą psów.

Tego rodzaju realizacje nie ominęły również Nowej Huty, gdzie na os. Krakowiaków zmodernizowana przestrzeń ugości lokalnych mieszkańców, z którymi wspólnie wypracowaliśmy tą zmianę. To jednak nie koniec, plany obejmują również osiedle Hutnicze, które również przejdzie zaplanowane już zielone zmiany.

Przy okazji Nowej Huty nie można nie wspomnieć oczywiście o zupełnie odmienionej dzięki @Budżetowi Obywatelskiemu Krakowa Alei Róż na nowo. Na betonowy wcześniej plac wtargnęła zieleń, czerwień róż, wygodne ławki, a wszystko zgodnie z duchem historii. To wyjątkowa na skalę Polski zmiana, gdzie powrót do wizji socrealistycznej staje się powrotem do idei miasta-ogrodu.

Renowacji doczekały się również cztery rzeźby wchodzące w skład szlaku i galerii rzeźb w przestrzeni Nowej Huty. "Dziewczynka", "Małe organy", "Spirala kosmiczna" i "Ptaki" stanowią ważny element tożsamości i kolorytu Nowej Huty. Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Swoje miejsce w tym roku w przestrzeni miasta znalazła również wyjątkowa rzeźba Mirosława Baki "Auschwitzwieliczka", która stanęła na Zabłoci nieopodal Parku Stacja Wisła.

Codzienne zmiany przestrzeni nam najbliższej to również powstawanie nowych i modernizacja istniejących placów zabaw. Tutaj lista jest długa, a wspomnieć można chociażby o modernizacji ogródków jordanowskich i placów zabaw przy ul. Centralnej, na os. Szkolnym 10 i 35, os. Jagiellońskie 37 oraz przy SP 101, ul. Kantorowicka, Pietrusińskiego, Działowskiego, Kuryłowicza, czy stale rozbudowywana strefa relaksu w Przylasku Wyciąskim.

Oprócz placów zabaw nie zabrakło również realizacji dla nieco starszych krakowian. Skatepark przy ul. Cechowej oraz przy ul. Prądnickiej. Również podniebny plac zabaw dla młodzieży przy ul. Grzegórzeckiej i Fabrycznej to przestrzeń, która pozwoli na rozładowanie energii bardzo aktywnym krakowianom.

W przestrzeni Młynówki Królewskiej pojawił się realizowany w ramach Budżet Obywatelski Krakowa Ogród ciszy oraz Ptasi Skwer. Tuż nieopodal przy ul. Urzędniczej i Racławickiej powstało boisko wielofunkcyjne, ogród społeczny oraz urządzenia do kalisteniki.

W tym roku rozpoczęły się również prace w Węgrzynowicach. To tam powstaje ścieżka edukacyjna, mająca stanowić element przyszłego Centrum spotkań edukacyjno-ekologicznych. Przeobrażenie przeszedł również skwer przy ul. Komuny Paryskiej, gdzie pojawiło się boisko, wygodne ławki i mnóstwo zieleni.













  • Ostatnio zmienione .