Rewitalizacja parku Zielony Jar Wandy

Park Zielony Jar Wandy znajduje się w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Park utworzono zagospodarowując teren będący nieużytkiem. Jest to jar pomiędzy osiedlami Na Stoku od zachodu i Na Wzgórzach od wschodu.

W 2021 roku wyremontowane zostało boisko wielofunkcyjne, które zyskało nawą nawierzchnią, bramki do piłki nożnej oraz kosze do koszykówki. Boisko zostało ogrodzone i wyposażone w piłkochwyty. Odnowione zostały również trybuny i schody prowadzące do boiska.

W 2022 roku dla całości parku wykonany został projekt rewitalizacji, którego celem jest modernizacja przestrzeni pełniącej ważne funkcje rekreacyjne dla mieszkańców dzielnicy XVII. Zaplanowana rewitalizacja to stworzenie miejsca, które będzie odpowiadało na potrzeby mieszkańców. Projektowane elementy uatrakcyjnią teren funkcjonalnie, podniosą walory estetyczne i wprowadzą porządek na terenie parku. Projekt ma stworzyć miejsce, które stanie się dogodną przestrzenią dla wypoczynku wśród zieleni, integracji mieszkańców, miejscem spotkań oraz rekreacji czynnej i biernej.
Na powyższej planszy w sposób schematyczny przedstawione zostały elementy przyszłego zagospodarowania parku. Realizacja podzielona została na II etapy. Dla pierwszego z nich w lipcu 2023 roku rozstrzygnięty został przetarg. Prace rozpoczęły się od budowy siłowni zewnętrznej, na której pojawią się m.in. rower, wioślarz, twister czy urządzenia do wzmacniania mięśni nóg oraz rąk.
Kolejnym elementem zaplanowanych w parku robót będą nasadzenia zieleni, wykonanie placu zabaw dla młodszych dzieci. W tej przestrzeni nie zabraknie uwielbianej przez maluchy piaskownicy, huśtawek, czy karuzeli. W ramach podpisanej z wykonawcą umowy w parku zamontowana zostanie również toaleta. Modernizację dopełnią liczne nasadzenia roślin, które będą uzupełnieniem istniejącej już zieleni. Projekt przewiduje posadzenie krzewów, bylin i traw ozdobnych, zróżnicowanych pod względem pokroju, ulistnienia oraz kwitnienia. Kompozycja została zaprojektowana w układzie powtarzalnych, zaokrąglonych trójkątnych rabat roślinnych. Pojawią się m.in. dereń biały, porzeczka alpejska, tawuła japońska, jaśminowiec pośredni, trzmielina, lilak Meyera, rozplenica japońska. 
Pozostałe elementy całościowej rewitalizacji parku w tym plac zabaw dla dzieci starszych oraz elementy rekreacyjne jak leżaki, stoły do piknikowania czy betonowe siedziska wykonywane będą w ramach II etapu zagospodarowania po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu zaplanowanego wstępnie na połowę przyszłego roku. 


  • Ostatnio zmienione .