Park Bronowice - zagospodarowanie ETAP I

Park Bronowice to przestrzeń znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu reditowego nr 7 „Za Rzeką”, który należał do systemu obronnego Twierdzy Kraków.

Miejsce to graniczy od zachodu z ul. Rodakowskiego, od północy z linią kolejową Kraków – Katowice, od wschodu z terenem Fortu Bronowice. Od strony południowej do działki dochodzi ul. Kmietowicza. Teren jest skomunikowany oraz dostępny z każdej strony.

W 2018 roku miasto przejęło teren wokół Fortu Bronowice, dzięki czemu Kraków zyskał kolejny zielony teren rekreacyjny. Pojawiły się ławki, ściągnięto ogrodzenie, oczy mieszkańców cieszyła kolorowa łąka kwietna. W ostatnich latach mieszkańcy Bronowic, ale nie tylko, pokazali jak ważne jest dla nich to miejsce, które mimo, że zielone wymaga prac, dzięki którym zyska na funkcjonalności i stanie się miejscem zabaw, rekreacji, a także aktywnego odpoczynku. Zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego wnioski dzięki licznym głosom oddanym na projekty a także wsparciu Rady Dzielnicy zaowocowały zadaniami zarówno z budżetu obywatelskiego dzielnicowego jak i ogólnomiejskiego.


„Park przy Forcie w Bronowicach” ETAP I realizowany jest w ramach dwóch zadań:

  1. Park przy Forcie w Bronowicach budżet obywatelski dzielnic - edycja IX
  2. Łączymy parki 2.0 BO ogólnomiejski edycja IX – w Wieloletniej Prognozie Finansowej środki przewidziane również na 2024 rok.

W maju tego roku podpisana została umowa na wykonanie robót budowlanych.

Dlaczego więc prac nie widać jeszcze w terenie?

Wynika to z ustalonego harmonogramu prac, który daje możliwość optymalnego wykorzystania zabezpieczonych środków przy jednoczesnym skróceniu do minimum prac w terenie, tak aby z miejsca można było swobodnie korzystać. W tym roku w ramach środków z zadania dzielnicowego wykonawca dokonuje niezbędnych zakupów – materiały budowlane, urządzenia siłowni zewnętrznej oraz małej architektury. Fizycznie prace w terenie rozpoczną się w przyszłym roku, dzięki środkom zagwarantowanym w ramach zadania ogólnomiejskiego. Termin ich zakończenie zaplanowany jest na kwiecień 2024.

W ramach prac z tego etapu w Parku Bronowice pojawi się siłownia zewnętrzna, ławki, kosze na śmieci, leżaki oraz hamaki, dzięki którym ta zielona przestrzeń zyska na funkcjonalności, stając się miejscem, o które zabiegają zarówno okoliczni mieszkańcy, wnioskodawcy Budżetu Obywatelskiego jak i Rada Dzielnicy Bronowice.To nie koniec zmian w tym miejscu. Obecnie trwa proces uzyskiwania wymaganych uzgodnień w celu złożenia projektu budowlanego do Wydziału Architektury i Urbanistyki i finalne otrzymanie pozwolenia na budowę Etapu II.

Zaplanowane prace obejmują:

- modernizację budynku z wykonaniem wielofunkcyjnego boiska,

- toaleta,

- poidła,

- montażem stołów piknikowych,

- wykonanie oświetlenia,

- budowa ścieżki sportowej,

- naturalna strefa zabaw,

- drewniane tarasy na torach wraz ze strefą rekreacji dla najmłodszych dzieci,

- drewniane siedziska z możliwością kina plenerowego (widownia kina plenerowego), 

- wykonanie nowej nawierzchni rampy,

- wykonanie ogrodzonej strefy dla psów,

- montaż małej architektury takiej jak leżaki, huśtawki, kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery,

- nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej.

  • Ostatnio zmienione .