Park Lotników Polskich ponownie nagrodzony

Pierwsze miejsce w konkursie Miasto z Klimatem  Stworzony w tej przestrzeni staw z pomostami widokowymi, groblą i budynkiem kawiarni zajął nagrodzony został w kategorii "Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców." Konkurs organizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Park Lotników Polskich

Powierzchnia: 42,63 ha.

Lokalizacja: Dzielnica XIV - składa się on z dwóch części, większej od strony Alei Pokoju do Jana Pawła II i mniejszej od strony Jana Pawła II do Muzeum Lotnictwa.

Google Maps:
Mapa

Komunikacja miejska
Pobliskie przystanki: AWF, Muzeum Lotnictwa,
M1 al. Pokoju, TAURON Arena Kraków, TAURON Arena Kraków Wieczysta.

Parking:
Od strony Alei Jana Pawła II (Przy fontannach)
Parking przy M1

Park Lotników Polskich, dawniej znany pod nazwą Parku Kultury i Wypoczynku, jest jednym z największych krakowskich parków. Aktualna nazwa związana jest z sąsiadującym Muzeum Lotnictwa oraz pomnikami „Ku czci lotników polskich poległych w latach 1939-1945” autorstwa Bronisława Chromego oraz „Chwała Lotnikom”.

Skatepark, tor rowerowy pumptruck, urządzenia do ćwiczeń street workout, boisko wielofunkcyjne czy wyznaczona trasa biegowa cieszą się ogromnym zainteresowaniem przez amatorów różnych dziedzin sportowych. Sportowy charakter nie dominuje jednak nad pozostałymi funkcjami parku. Bowiem na tak dużym obszarze każdy znajdzie coś dla siebie. Na malowniczych polanach znajdujących się na terenie parku szukający spokoju i odpoczynku znajdą leżaki i stoły piknikowe. Rodziny z dziećmi kreatywnie spędzą czas na placach zabaw. Na jednym z nich – „smoczym skwerze” - bezsprzecznie największą atrakcją jest czerwony smok wyłaniający się z piasku. Z kolei plac zabaw znajdujący się w samym sercu parku jest miejscem, w którym odnajdą się dzieci w każdej grupie wiekowej. W wyznaczonych strefach przyrodniczych miłośnicy przyrody, oczywiście z zachowaniem należytej ostrożności, poczują się jak w lesie, w którym „dzika” przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Sam spacer pośród przeróżnych gatunków drzew, które są na terenie parku, sprawia, że czujemy się niczym w arboretum.
Staw, nad którym znajduje się wielofunkcyjny pawilon z toaletą to połączeniem funkcji rekreacyjnej i wypoczynkowej. W północnej części parku, w sąsiedztwie fontanny, również znajduje się toaleta. Sama fontanna ma kaskadową formę a zastosowane dysze zmienno-obrazowe sprawiają, że fontanna zarówno wprawia w zachwyt, jak i działa relaksująco - szczególne wieczorową porą.


  • Ostatnio zmienione .