Park im. Wisławy Szymborskiej coraz bliżej

Obecnie w Parku im. Wisławy Szymborskiej, realizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, trwają dalsze nasadzenia zieleni: drzew, krzewów, bylin, roślin wodnych.

W dalszej części parku powstają alejki spacerowe. W całej przestrzeni parkowej montowane są również elementy małej architektury takie jak: ławki parkowe,  ławki parkowe podwójne, krzesło parkowe, oczywiście kosze na śmieci, stojaki rowerowe, parasolki parkowe, oraz elementy nawiązujące do noblistki - bibeloty – kompozycja na murze – są to najróżniejsze artefakty skupione na murze w jednym miejscu, które w całości tworzą jednolitą, jednokolorową masę. Niektóre przedmioty mają funkcję ozdobną, inne użytkową. Niektóre są nieruchome, a inne mogą być obracane lub przesuwane, wydają dźwięk, zachęcają do aktywności.

Montowana jest instalacja składająca się z trzech ścianek z obrotowymi płytkami, połączonymi na kształt litery „Y”. Ścianki są dwustronne, a płytki zawierają słowa (a wybrane również obrazki), z którym można ułożyć zdanie. Zabawa polega na takim obróceniu płytek, aby powstało zdanie. Następnie można przejść na drugą stronę i przeczytać, jakie zdanie powstało. Pierwsza ścianka zawiera proste słowa, skierowana jest do najmłodszych odbiorców. Druga to powtórzenie słów z pierwszej, ale w języku angielskim. Trzecia zawiera trudniejsze słowa. Inspiracją dla tej instalacji były wyklejanki tworzone przez noblistkę z wycinków z gazet. Wyrwane z kontekstu zdania i obrazy, złączone na nowo tworzyły ciekawe i często zaskakujące treści.

Cały teren parku jest na bieżąco porządkowany.

W parku pojawi się aż 125 drzew m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców, dębów. Pojawią się również drzewa owocowe takie jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy.

Nie zabraknie zieleni niższej! W parku posadzonych zostanie ponad 1500 różnych krzewów m.in. bez czarny, lilak pospolity, kalina wonna, róża, hortensja dębolistna,  świdośliwa lamarcka, porzeczka biała, kielichowiec wonny.

Całość dopełni aż 18 500 bylin: przywrotników, olszewników himalajskich, lilowców, płomyków wielkolistnych, astrów rozkrzewionych oraz  70 800 cebul m.in. szafran Tommasiniego, rannik zimowy, śnieżyczka przebiśnieg  i ponad tysiąc roślin wodnych: kosaćce żółte, krwawnice pospolite, przetaczniki bobowniczki, grzybienie białe ... i wiele więcej!

Przestrzeń parku podzielona zostanie na różnobarwne ogrody, z których każdy zachwycał będzie różnorodnością nasadzeń zarówno zieleni niskiej jak i wysokiej.

W parku przy ul. Karmelickiej pojawi się:

- niewielki sad z drzewami owocowymi nawiązujący do niegdysiejszych sadów Karmelitów 

- duża półokrągła przestrzeń w centrum parku, porośnięta trawą i kwiatami, nawiązująca do niegdysiejszego placu apelowego. Okalać ją będzie z jednej strony łukowa aleja, z drugiej zaś strony pojawi się element wody w formie przypominającej strumyk, biegnący wzdłuż i przyległy do głównej alei spacerowej

- od strony ul. Dolnych Młynów nasadzenia drzew stworzą miejsce o charakterze leśnym 

- pomiędzy krzewami i kwiatami pojawią się niewielkie przestrzenie zapewniające odpoczynek i odrobinę ciszy tak cenną w centrum miasta

- od strony północnej przewidziano dodatkową alejkę, która połączy ul. Kochanowskiego oraz Dolnych Młynów 

- wzdłuż głównej alei zaprojektowano element wodny - powolutku płynąca woda, opadająca kaskadami do dwóch stawów w środkowej części „strumyka”. W części stawów przewidziano również nasadzenia zieleni wodnej. W środkowej części, drugim stawie i części zachodniej pojawi się czyste lustro wody dające uczucie ulgi w upalne dni. 

Oficjalne otwarcie parku planowane jest 2 lipca 2023 r. w 100 rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej.