Nie mówimy jak być eko – odkryj to samodzielnie! Nowa wystawa o ekologii na terenie Parku Zakrzówek.

Jak zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i jednocześnie zachować w portfelu 1095 zł rocznie?

Odpowiedzi czekają w w EkoEksperymentarium - niesztampowej wystawie o ekologii w Parku Zakrzówek, która pozwala sprawdzić, jak nasze codzienne czynności mogą pomóc środowisku.

EkoEksperymentarium jest zbudowane na planie mieszkania: w salonie łapiemy wampiry energetyczne i poznajemy sposoby na oszczędzanie prądu, w łazience wykorzystujemy każdą kroplę wody, w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.

– EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Poznają też ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (www.ekoeksperymentarium.pl).


Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku – mówi Joanna Studzińska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.


Na wystawę zapraszamy od 1 czerwca do 31 sierpnia 2023 roku do Parku Zakrzówek budynek B2,
przy ul. Wyłom.

Czerwiec                                 - poniedziałek   - piątek w godz. 9.00-17.00
Lipiec - sierpień                     - wtorek - sobota w godz. 11.00-19.00

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Obowiązują zapisy poprzez stronę https://krakowwzieleni.pl/wydarzenia/
Zapraszamy zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane.


Dotychczas wystawa gościła w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie i Bielsku-Białej gdzie zobaczyło ją ponad 17 tysięcy małych i dużych ekoeksperymentatorów!

  • Edukacja ekologiczna i klimatyczna to jeden z najważniejszych obszarów działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wystawa EkoEksperymentarium realizuje tę misję poprzez zabawę. Rozwiązując zadania i zagadki dzieci z ochotą uczą się jak oszczędzać energię i wodę, a także dlaczego należy segregować odpady. Później przenoszą właściwe zachowania do codziennego życia swoich rodzinSergiusz Kieruzel, Dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
  • EkoEksperymentarium to niewątpliwie bardzo wartościowa i potrzebna inicjatywa, dzięki której można budować świadomość i kształtować proekologiczne postawy. Przystępny i ciekawy przekaz pozwala na dogłębne zrozumienie zagadnień, jednocześnie, aktywizując odbiorców do krytycznej refleksji.– dodaje Marzenna Guz-Vetter, p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.


Patronem projektu jest Minister Klimatu i Środowiska, a wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współorganizatorami finansującymi przedsięwzięcie są Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a także Partner wystawy firma Interzero. Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby, a wystawę wykonała Czapla Dekor. Koordynacją i produkcją zajęła się Joanna Kurkiewicz.

 

  • Ostatnio zmienione .