Park im. Wojciecha Bednarskiego już otwarty – zapraszamy!

Park im. Wojciecha Bednarskiego już otwarty – zapraszamy!

 

Na Otwarciu Parku im. Wojciecha Bednarskiego spotkaliśmy się  27 kwietnia. Koncert na żywo w altanie, rozdawanie nasion łąki kwietnej, posadzono pamiątkowe drzewo – tulipanowca. Uczniowie szkoły gastronomicznej przygotowali przekąski. Nie zabrakło również wystawy malarskiej! Frekwencja była niesamowita, a atmosfera fenomenalna!

Projekt inwestycji „Rewaloryzacja parku im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie” zakładał  przywrócenie jego historycznego charakteru w oparciu o materiały archiwalne oraz uzyskane wytyczne konserwatorskie. Uporządkowano zieleń z zachowaniem istniejącego starodrzewia oraz wprowadzono obiekty zgodnie z historycznym założeniem parkowym.

 

Zieleń

Zieleń w parku zaprojektowano w oparciu o sporządzone analizy historyczne oraz kompozycyjne. Głównym założeniem projektowym jest wyselekcjonowanie roślinności odpowiadającej charakterowi parku z zastosowaniem rodzimych gatunków właściwych dla założeń naturalistycznych. Projektowany drzewostan, w którego skład wchodzą gatunki zgodne z pierwotnym założeniem parku, stanowi jedynie uzupełnienie istniejącego zadrzewienia. W parku zostało posadzonych ponad 50 sztuk drzew, m.in. klony pospolite, kasztanowce, buki pospolite oraz lipy. Nie zabrakło również zieleni niższej, pojawiło się 7 tys. krzewów, 90 tyś. bylin oraz 28 tys. roślin cebulowych. Oko odwiedzających ucieszą m.in. długo kwitnące barwniki, paprocie, urokliwe parzydła leśne, bodziszki o dostojnych kwiatach, pachnące konwalie, różnokolorowe krokusy, lilaki oraz niezwykle odporna na warunki pogodowe wyjątkowa śnieguliczka. Dla najmniejszych mieszkańców parku pojawiły się specjalnie przygotowane: domki dla jeży oraz budki dla ptaków, nietoperzy
i wiewiórek. 

Co nowego?

Plac zabaw zlokalizowany jest pomiędzy wgłębnikiem i polaną. Został podzielony na dwie części dla dzieci starszych i młodszych. Łącznikiem dla nich jest drewniana ścieżka dydaktyczna, wzdłuż której znaleźć można elementy nawiązujące do legendy o Panu Twardowskim. Po prawej stronie między drzewami ukryta jest huśtawka typu bocianie gniazdo, a po lewej stronie znajduje się przestrzeń placu dla starszych dzieci z zestawem wież, mostów oraz zjeżdżalni. Oddalona część placu zabaw po drugiej stronie ścieżki to usytuowane pod drzewami urządzenia przeznaczone dla najmłodszych użytkowników m.in. piaskownica w kształcie księżyca i kogut Pana Twardowskiego. Po intensywnych aktywnościach na placu zabaw odpoczynek zarówno dla małych, jak i dużych zapewnią ławki parkowe, a także ławki wokół drzew. Zaprojektowane urządzenia wykonane są głównie
z materiałów naturalnych tak, aby idealnie komponowały się z otoczeniem zabytkowego parku.

 

W domku ogrodnika usytuowana została toaleta publiczna wraz z pomieszczeniem dla mamy z dzieckiem. Ozdobą nowego budynku będę róże pnące się po zaprojektowanych na jego narożnikach podporach.

 

W miejscu dawnej platformy widokowej – powstała historyczna altana, znajdująca się nad schodami prowadzącymi z Placu Niepodległości. Altana zaopatrzona została w delikatne oświetlenie. Obiekt nawiązuje do formy altany, która mieściła się kiedyś w „szkole Twardowskiego.

 

Siłownia zewnętrza „pod chmurką” przygotowana dla aktywnych użytkowników, ale również dla osób zaczynających przygodę ze sportem. Tutaj każdy będzie mógł zadbać o swoją kondycję delektując się urokami otaczającej go przyrody. Drabinka, biegacz, wioślarz – to elementy, których nie mogło zabraknąć w tym miejscu.

Jeśli jeszcze nie byliście serdecznie zapraszamy do odwiedzin zrewitalizowanego Parku Bednarskiego – serca Podgórza i jednego z ulubionych parków krakowian.