Zasady jesiennego grabienia liści

Większość drzew zrzuciła już liście, które przy słonecznej pogodzie cieszą podczas spacerów, roztaczając przed nami wyjątkowe widoki.

Polska złota jesień ma swój niepowtarzalny urok. W okresie jesiennym grabienie trawników odbywać będzie się w terminie od października do końca listopada.


Wzorem lat ubiegłych grabienie nie będzie się odbywało w jednakowy sposób na wszystkich terenach. W miejscach reprezentacyjnych oraz często użytkowanych np. na placach zabaw, trawniki będą grabione na bieżąco, tak aby zachować bezpieczeństwo użytkowników. Tereny takie jak pasy drogowe, tereny osiedlowe tereny parkowe wzdłuż alejek, będą grabione w okresie jesieni jednokrotnie, z ograniczeniem grabienia w strefach pod drzewami czy krzewami. W takich miejscach liście pozostaną na trawnikach do wiosny. Część z nich ulegnie rozkładowi wzbogacając glebę w substancje organiczne. Cześć liści będzie również spryzmowana w miejscach ustronnych i zacisznych, tak aby umożliwić małym zwierzętom przezimowanie. Wyjątek stanowić będę miejsca, w których rosnące drzewa czy krzewy zostały zaatakowane przez szkodniki i choroby. W takich obszarach liście będą bezwzględnie grabione.


Jesień to pora roku, gdy jeże szukają spokojnego schronienia na okres zimowy. Zwykle zimują w zacisznych spokojnych miejscach w stertach gałęzi czy liści. Nie niszczmy takich miejsc i nie rozsypujmy zgromadzonych taki sposób liści. Zwracamy się też do kierowców o uważną jazdę zwłaszcza po zmroku, jeże szukając pożywienia lub schronienia przechodzą ulice. Na terenie miasta funkcjonują również ekostrefy, których łączna powierzchnia wynosi około 50 ha. W ich obrębie prace pielęgnacyjna ograniczone są do niezbędnego minimum, a jesienne grabienie i zbieranie liści nie będzie wykonywane w ogóle.

W Parku Lotników Polskich, Parku Kleparskim, Parku Kościuski, Parku Maćka i Doroty, Fort Sudół przy ul. Powstańców rozmieszone zostały kompostowniki. Skrzynie stanowią miejsce do składania materii organicznej takiej jak skoszona trawa, liście, drobne gałęzie. Pozyskany w ten sposób kompost będzie używany do nawożenia roślin i ograniczy konieczność nawożenia mineralnego.


Pamiętajmy, że liście to nie śmieci.
Stanowią one część naturalnego procesu zachodzącego w przyrodzie.