Święto Rodziny Krakowskiej 2023

XI edycja Święta Rodziny Krakowskiej

Święto Rodziny Krakowskiej to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalno-rodzinny krajobraz Krakowa. Wydarzenie promuje wartości rodzinne, integrację wielopokoleniową, profilaktykę zdrowia, aktywny tryb życia, ciekawe formy spędzania czasu, zaangażowanie w sport, kulturę i sztukę. Równocześnie ukazuje Kraków jako miasto przyjazne rodzinie, atrakcyjne miejsce zamieszkania i pobytu, dbające o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, zdrowie seniorów, bezpieczeństwo mieszkańców i gości.

W tym roku już po raz trzeci, w dniach 26-28 maja br., Święto zostanie zorganizowane w formule trzydniowej, która została ciepło przyjęta przez mieszkańców naszego miasta. Aktywności dla rodzin zostaną zorganizowane, równolegle w różnych punktach Krakowa, w podmiotach miejskich i komercyjnych prowadzących działania na rzecz krakowskich rodzin. Kluby sportowe, młodzieżowe domy kultury, centra kultury, muzea, teatry oraz prywatne firmy prowadzące ośrodki sportowe i rekreacyjne bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie bogatej i różnorodnej oferty programowej dla krakowskich rodzin w ramach tegorocznego Święta. W ciągu trzech dni rodziny będą mogły wziąć udział w przygotowanych z tej okazji piknikach, grach miejskich i plenerowych, wycieczkach, spektaklach, wystawach, konkursach i warsztatach. Kulminacyjny punkt Święta, które jest wydarzeniem plenerowym, odbędzie się w niedzielę 28 maja, w godzinach 11-19, w tym roku po raz pierwszy na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków – kolejnym wartym poznania, atrakcyjnym, zielonym obszarze Krakowa. 

Tutaj rodziny będą mogły razem, aktywnie spędzić czas, biorąc udział w grach i zabawach, różnorodnych aktywnościach sportowych, warsztatach i konkursach. W wydzielonych obszarach będą odbywać się pokazy, prezentacje i animacje.

Tematem przewodnim XI Święta Rodziny Krakowskiej będzie szeroko rozumiana aktywność ponadpokoleniowa rodzin, pod hasłem: „Rodzina to drużyna”.

Teren Święta zostanie podzielony na sześć stref tematycznych: Rodzina to drużyna w kulturze, Rodzina to drużyna w sporcie i rekreacji, Rodzina to drużyna w edukacji i rozrywce, Rodzina to drużyna w ekologii, Rodzina to drużyna w zdrowiu i Rodzina to drużyna w bezpieczeństwie.

Moc atrakcji, nie tylko dla najmłodszych, przygotują przedstawiciele służb mundurowych: pokazy ratownictwa (m.in. drogowego i wodnego), pokazy straży pożarnej, straży granicznej i wojska.

Podczas Święta przedstawiciele służby zdrowia, pracownicy krakowskich szpitali, centrów medycznych i NFZ będą udzielać porad oraz prowadzić akcje profilaktyczne. Kobiety z grupy wiekowej od 50 do 69 będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii (zgodnie z zasadami refundacji NFZ).

Święto Rodziny Krakowskiej to również wspaniała okazja, aby podzielić się z potrzebującymi najcenniejszym darem, jakim jest krew, w specjalnie zorganizowanym punkcie krwiodawstwa, w „Krwiobusie”. Będzie również możliwość zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS.

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami będzie informować na temat możliwości adopcji psów i kotów. Wszyscy krakowianie będą mogli wesprzeć podopiecznych Krakowskiego Schroniska dla Zwierząt poprzez udział w zbiórce zabawek i żywności oraz drobne datki składane do puszek.

Na scenie zlokalizowanej w centralnym miejscu, cały czas będzie można oglądać występy solistów, grup wokalnych i tanecznych, spektakle teatralne i pokazy. O godzinie 18 rozpocznie się koncert finałowy – przy dźwiękach znanych i lubianych utworów będzie można pośpiewać i zatańczyć.

Mamy nadzieję, że wspólne działania różnych instytucji i firm sprawią, że tegoroczne Święto Krakowskiej Rodziny będzie dla mieszkańców Krakowa integrującym, wielopokoleniowym, rodzinnym spotkaniem, niepowtarzalną okazją do aktywnego spędzania czasu i pomoże odkryć bogatą oraz różnorodną ofertę aktywności sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych dostępnych w naszym mieście.

Zapraszamy do udziału w XI Święcie Rodziny Krakowskiej wszystkie krakowskie rodziny oraz gości przebywających w naszym mieście!

28.05.2023 niedziela godz. 11-19 tereny zielone przy TAURON Arenie Kraków
26-28 maja 2023 w instytucjach kultury, sportu i rekreacji


A w niedzielę finał przy TAURON Arenie

– Choć formuła święta jest niezmienna podobnie jak jego cel, to tegoroczną nowością jest lokalizacja wydarzeń. W niedzielę spotkamy się na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków i zrobimy wszystko, aby w godzinach od 11.00 do 19.00 nikt nie mógł narzekać na nudę. W trakcie licznych atrakcji pod hasłem „Rodzina to drużyna” będziemy pokazywać, że rodzina razem może więcej – w ekologii, sporcie i rekreacji, kulturze, edukacji i rozrywce, zdrowiu i bezpieczeństwie – mówi Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny.

Wydarzenie zostanie podzielone tematycznie – „Rodzina to drużyna” w:

  • kulturze
  • sporcie i rekreacji
  • edukacji i rozrywce
  • ekologii
  • zdrowiu
  • bezpieczeństwie.

W określonych obszarach odbędą się m.in. prezentacje z zakresu ratownictwa (m.in. drogowego i wodnego), pokazy straży pożarnej, straży granicznej i wojska. Będzie również możliwość oddania krwi w specjalnie zorganizowanym punkcie krwiodawstwa – „Krwiobus”. Chętni będą mogli również zarejestrować się w bazie dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS. Medycy będą udzielać porad i prowadzić akcje profilaktyczne. Panie z grupy wiekowej 50–69 (zgodnie z zasadami refundacji NFZ) będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii.

Podczas finałowego wydarzenia będzie również możliwość adopcji psa oraz wsparcia podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami poprzez udział w zbiórce na rzecz Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Będą zbierane zabawki, żywność oraz datki finansowe.

Na scenie, zlokalizowanej w centralnym miejscu, odbędą się występy solistów, grup wokalnych i tanecznych. Zaprezentowane zostaną spektakle teatralne i różnorodne pokazy. Kulminacją będzie koncert finałowy.

Wspólne świętowanie będzie kolejną okazją do pokazania, że Kraków jest miastem przyjaznym rodzinie. Jest atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pobytu, dbającym o rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz gości.

Zapraszamy do udziału wszystkie krakowskie rodziny oraz gości przebywających w naszym mieście!

Program finału Święta Rodziny Krakowskiej:

Program wydarzeń w instytucjach kultury, sportu i rekreacji:

Kraków w rodzinnej formie

Podczas niedzielnego finału rodzinnego święta zadbamy również o dobrą kondycję! W ramach miejskiej kampanii sportowo-rekreacyjnej „Kraków w formie” będziemy ćwiczyć w zieleni i poznawać zasady zdrowego żywienia. W programie m.in. spotkanie z fitness coachem Dominiką Waksmundzką z „Formy na lata", zajęcia z fitness, konsultacje fizjoterapeutyczne i żywieniowe z terapeutami z FizjoHuta.