Urodziło Ci się dziecko? Chcesz upamiętnić ten moment tradycyjnym posadzeniem drzewa? Weź udział w organizowanej każdego roku akcji Park Krakowian.

Akcja, którą zainspirowali mieszkańcy, pierwszy raz zrealizowana została w 2017 roku, kiedy to przy ul. Ks. Józefa posadzonych zostało 205 drzew przez krakowskie rodziny. Powstał wtedy pierwszy Park Krakowian, który dzięki tym zaprojektowanym nasadzeniom w przyszłości stanie się pełnowartościowym parkiem z całą infrastrukturą towarzyszącą taką jak ławki, czy kosze.

Akcja organizowana jest co roku wiosną bądź jesienią. Aby wziąć w niej udział wystarczy zarejestrować się przez uruchamiany cyklicznie na naszej stronie formularz do zapisów. Drzewo można posadzić dla każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia, a jego „przynależność” do młodego krakowianina symbolizuje pamiątkowa tabliczka z imieniem, nazwiskiem oraz datą urodzenia. Z pamiątkowej tabliczki można zrezygnować wskazując to w formularzu podczas zapisów. Akcja jest całkowicie bezpłatna – Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie finansuje drzewa oraz umieszczane na nich tabliczki.

W myśl zasady, że jedno drzewo posadzone samodzielnie, jest nam droższe niż las posadzony przez innych, krakowianie podczas organizowanego każdorazowo w weekend wydarzenia, sadzą drzewa własnoręcznie ze swoimi pociechami.

Już pierwsze dwie edycje pokazały, że Park Krakowian to wydarzenie, które zyskało ogromną aprobatę mieszkańców i wielu z nich z niecierpliwością czeka na wyznaczenie kolejnych lokalizacji i możliwość zapisania się na sadzenie drzew dla swoich pociech. Śmiało można powiedzieć, że jest to zieleń, która łączy i której powstanie to nie tylko zwykłe sadzenie, to wspaniałe wydarzenie dedykowane krakowskim rodzinom. Sadzenie drzew po narodzinach dziecka to wielowiekowa tradycja, której namiastkę udało się nam wspólnie stworzyć.

Sadzenie drzew przez krakowskie rodziny w ramach corocznych akcji pozwoliło na utworzenie Parków Krakowian w już pięciu lokalizacjach:

  1. ul. Ks. Józefa – 205 drzew
  2. ul. Rybna - 174 drzewa
  3. ul. Falista – 326 drzew + 149 drzew
  4. ul. Ptaszyckiego – 500 drzew
  5. ul. Puszkarska – 50 drzew + 36 drzew
  6. ul. Węgrzecka - 100 drzew