Kalendarz Ogrodnika - Luty

Środek zimy wcale nie oznacza, że nasz ogród i rośliny znajdujące się tam nie wymagają naszej opieki.




W ogrodzie
To dobry okres, żeby przygotować się do przyszłego sezonu. Sprawdzamy czy nasze drzewa iglaste są dobrze zabezpieczone i w razie potrzeby poprawiamy wszystkie uszkodzone osłony. W przypadku wystąpienia dużych opadów śniegu, należy usunąć jego nadmiar z gałęzi drzew i krzewów, aby się nie połamały.


Końcem miesiąca, gdy temperatura będzie już łagodniejsza należy przyciąć wyschnięte źdźbła traw ozdobnych. Jest to dobry czas na takie cięcia, ponieważ trawy szybko wypuszczają nowe liście, a usunięcie suchych liści za późno, może spowodować uszkodzenie nowych przyrostów.
Przeglądamy cebulki roślin, które nie zimowały w gruncie. Należy przejrzeć wszystkie, a  te które są uszkodzone lub chore usunąć.

Jeśli zima ustąpi pod koniec miesiąca mogą pojawić się przebiśniegi czy krokusy.

W domu
Pod koniec miesiąca w doniczkach torfowych możemy wysiać rośliny jednoroczne. Nasiona przysypujemy 3-5 mm warstwą ziemi, przykrywamy folią w celu zapewnienia większej wilgotności. Od czasu do czasu zraszamy wodą. Rośliny, które wykiełkują wiosną będzie można wsadzić do gruntu razem z doniczką (pod warunkiem użycia doniczek torfowych, które ulegną degradacji i dodatkowo zasili naszą roślinę w substancje odżywcze).

Również w tym miesiącu nie zapominamy o naszych roślinach w domu. Regularnie je podlewamy, ale uważając żeby nie przelać roślin. Liście delikatnie wycieramy z kurzu i zraszamy wodą (nie należy zraszać roślin, które na liściach mają małe włoski).
Końcem miesiąca możemy pomyśleć już o przesadzaniu roślin do większych doniczek. Najlepiej przesadzić je do doniczki o 2-3 cm większą w obwodzie. Przy roślinach o dużych rozmiarach wystarczy wymiana kilku centymetrów wierzchniej warstwy ziemi.