Ogród Społeczny Parcelowy przy ul. Orlej

Jednym z działań realizowanych w ramach projektu CoFarm4Cities jest utworzenie w Krakowie ogrodu społecznego parcelowego.

Pomysł na jego realizację zaczerpnięty został z krajów Europy Południowej, gdzie jest on najczęstszym modelem ogrodnictwa miejskiego. Ogród taki stanowi kombinację idei ogrodu działkowego i ogrodu społecznego. Składa się z szeregu parceli(poletek), które za niewielką opłatą wynajmowane są mieszkańcom. Mogą oni na nich uprawiać warzywa i owoce według uznania, w zgodzie jednak z przyjętymi w danym ogrodzie zasadami(tj. np. brak nawozów, GMO, etc.).

To co odróżnia taki ogród od ogrodów działkowych to współdzielenie zasobów tj. narzędzia,  woda, teren do piknikowania i rekreacji. Wszystko to jest wspólne, a koszty eksploatacji pokrywane są z opłat użytkujących rabaty ogrodników. Ogrodnicy razem troszczą się też o przestrzenie wspólne oraz współdecydują o kluczowych kwestiach.

W opisanym modelu użytkowania niezwykle istotną rolę odgrywa Operator takiego ogrodu, którym jest zazwyczaj jakaś organizacja pozarządowa. Zajmuje się ona kwestiami związanymi z codziennym funkcjonowaniem ogrodu, ale również prowadzi na tym terenie działania edukacyjne i eventowe, dzięki którym popularyzuje ogrodnictwo miejskie i edukację ekologiczną wśród mieszkańców.

                                   



Jako teren naszego ogrodu społecznego parcelowego wybraliśmy absolutnie wyjątkową działkę. Jest to działka położona przy ul. Orlej, w niezwykłym sąsiedztwie Lasu Wolskiego, tuż obok Obserwatorium Astronomicznego. Działka jest dobrze skomunikowana i położona relatywnie niedaleko centrum(ok 10 km od Rynku Gł.), można dojechać na nią autobusem, rowerem i samochodem.

Na terenie przyszłego ogrodu rośnie już dziś wiele okazałych drzew owocowych tj. śliwy, jabłonie, wiśnie i orzechy, co stanowi dodatkowy atut tego miejsca.  Całość planowanej infrastruktury tj. domek narzędziowy, układ rabat, strefa rekreacyjna, pzyłącz wody, ogrodzenie i inne, zrealizowane zostaną w ramach działań pilotażowych proj. „CoFarm4Cities”. Jednak aby ogród spełniał naprawdę swoją funkcję chcielibyśmy bardzo, aby w planowaniu zarówno zagospodarowania jak i zasad organizacyjnych od początku brali udział mieszkańcy i organizacje pozarządowe. Jeśli chcesz być na bieżąco i włączyć się w nasze działania zapisz się na neswletter dzięki któremu nic Cię nie ominie.