Park Reduta

Powierzchnia: 7,76 ha.
Lokalizacja: Dzielnica III - w obrębie ulic: Reduta, Księdza Mikołaja Kuczkowskiego, Rozrywki

Park łączący w naturalny sposób Dzielnicę Prądnik Czerwony i Mistrzejowice. Współtworzony przez mieszkańców podczas cyklu warsztatów konsultacyjnych. Jest realizacją opracowanej a następnie wybranej w ramach głosowania koncepcji „Tajemniczego Ogrodu”. Miejsce, które pobudza ciekawość i zachęca do odkrywania tajemnic lokalnej przyrody, kultury i historii. Wspólna praca podczas warsztatów znalazła również przełożenie w samym parku. Jedną w najważniejszych funkcji jaką pełni park jest bowiem integracja społeczna. Utworzony na terenie parku ogród społeczny łączy pokolenia, aktywizuje i edukuje łącząc ogrodnictwo z partycypacją i integracją społeczną oraz edukacją przyrodniczą i ekologiczną. Ten 8 ha park oferuje wiele różnorodnych atrakcji zlokalizowanych w różnych zakątkach parku. Niewątpliwą atrakcję dla dzieci stanowią place zabaw wykonane z naturalnych materiałów i dostosowane do różnych grup wiekowych. Różnorodność urządzeń wspinaczkowych czy mostów linowych powoduje że dzieci godzinami spędzają czas na tej przestrzeni podzielonej na wiele poziomów. Na ternie parku znajduje się również strefa wypoczynkowa z leżakami, hamakami, łąka kwietna, boisko czy park dla psów.

Niewątpliwym atutem parku jest pawilon wielofunkcyjny z toaletą, który będzie pełnił funkcję kawiarni oraz miejsca spotkań mieszkańców. Na dachu pawilonu znajduje się taras, z którego rozpościera się panorama na cały park. Na terenie parku znajduje się również XIX-wieczny szaniec obronny. W parku zadbano o najmniejsze detale. W nawiązaniu do słowiańskiej kultury na pawilonie znajdziemy krajkę – dekoracyjny wyrób w postaci wąskiego paska a na placach zabaw chowańca – słowiańskiego ducha opiekuńczego ogniska domowego.

W leśnej części parku znajdują się szałasy. W tej części znajduje się również ścieżka spacerowo-biegowa, która meandruje pomiędzy drzewami niczym potok Sudoł Dominikański znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie.
W parku Reduta swój bieg rozpoczyna również ścieżka edukacyjna „Drugie życie drzew”.

Atrakcje:
-
Wielofunkcyjny pawilon z tarasem widowkowym na dachu

- 2 place zabaw, jeden 3 piętrowy dla starszych dzieci
- Psi park
- Początek ścieżki edukacyjnej  „Drugie życie drzew”
- Boisko

- Hamaki, leżaki, huśtawki bocianie gniazda
- Ogród społeczny
- Łąka kwietna i polana wypoczynkowa

Komunikacja miejska:
Pobliskie przystanki:
Kurzei II, Reduta, Marchołta