Park Jalu Kurka
Powierzchnia 1,7 ha.
Lokalizacja: Dzielnicy I Stare Miasto
na Kleparzu przy ul. Szlak 71

Wyjątkowa, klimatyczna enklawa o powierzchni 1,7 ha znajdująca się w ścisłym centrum, na Kleparzu przy ul. Szlak 71 po kilkunastu latach ponownie została otwarta dla odwiedzających. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia 2022, po wielu latach negocjacji z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – prowincja polska udało się wykupić teren.


Pierwszego dnia nowego 2023 roku bramy Parku Jalu Kurka zostały symbolicznie otwarte!

 

Na terenie uprzednio zostały przeprowadzone prace porządkowe. Usunięto zalegające śmieci, oczyszczone zostały alejki spacerowe, zinwentaryzowano drzewostan, tak aby zapewnić nie tylko komfort ale również bezpieczeństwo odwiedzającym! W parku wymieniono stare zniszczone ławki i kosze na śmieci. Przeprowadzone prace pokazały, że stan alejek w parku jest zaskakująco dobry, są szerokie i komfortowe, a to co z pewnością na wiosnę zachwyci spacerujących to urokliwy starodrzew. Przestrzeń zyskała oświetlenie parkowe dzięki czemu możliwe są spacery nawet wieczorową porą. Podczas jednej z wiosennych akcji sadzenia, mieszkańcy sami mieli okazje odmienić krajobraz parku sadząc różnego rodzaju krzewy.

 

Patronem parku jest wybitna postać Jalu Kurka, urodzonego w Krakowie redaktora, pisarza, członka Awangardy Krakowskiej. Również samo miejsce posiada bardzo ciekawą historię i jest ważnym punktem na mapie Krakowa. Początkowo przestrzeń była ogrodem Pałacu Montelupich w Krakowie. W okresie międzywojennym pałac i przyległy do niego park przekazane zostały Zgromadzeniu księży Salwatorianów. W kolejnych latach w pałacu znajdowała się siedziba Radia Kraków a park tętnił życiem będąc ogólnodostępną zieloną oazą. W momencie, gdy teren ponownie przejęło Zgromadzenie, park pozostawał zamknięty aż do 2023 roku.

 

Obecnie mieszkańcy mogą odwiedzać park, korzystać z jego uroków. Duża przestrzeń idealnie sprawdza się jako miejsce odpoczynku, wytchnienia od miejskiego zgiełku. Planując spacery należy pamiętać, że otwarty jest codziennie w godzinach 6-22.