Park wokół artyleryjskiego Fortu 52 BorekLokalizacja: Dzielnica X Swoszowice.
Znajduje się między ulicami Korpala, Władysława Krygowskiego oraz ulicą Forteczną

 

Historyczna przestrzeń, którą dopełnia zieleń jest miejscem często wybieranym przez mieszkańców na długie spacery i odpoczynek.

 

W 2022 roku teren wokół fortu zmienił się w miejsce ogólnodostępne dla odwiedzających. Powstały alejki spacerowe idealnie wkomponowane w istniejący krajobraz, dzięki czemu podczas spacerów można poczuć bliskość otaczającej nas przyrody. W wyznaczonych miejscach pojawiła się ścieżka z kraty pomostowej, która bezpośrednio nawiązuje do charakteru miejsca. Zamontowano oświetlenie parkowe oraz wygodne ławki, które pozwolą zatrzymać się w parku na dłużej.

 

To właśnie w tym miejscu, wylądował awaryjnie Amerykański samolot bombowy boeing B-17 "Flying Fortress" – samolot, który wracał z nalotu na zakłady chemiczne – został uszkodzony przez artylerię przeciwlotniczą.

 

Przez wiele lat uważano, że w Borku wylądował kanadyjski samolot, ponieważ świadkowie zdarzenia, błędnie odczytali nazwę samolotu malowaną na burcie. Poprawną nazwą była „Candie”, choć przez wielu błędnie odczytana jako „Canada”

 

W związku z tym wydarzeniem, w Forcie powstała instalacja nawiązująca do kształtów samolotu. Pojawił się szkielet kadłuba samolotu a skrzydła obrazuje posadzona tam roślinność. Aby jeszcze bardziej podkreślić historyczny akcent w parku, zamontowane zostały cztery zabytkowe „świńskie ogony” – instalacje, ukazujące, jak wyglądały zasieki przeciwpiechotne w forcie „Borek”.

 

Zwieńczeniem zmian w parku były nasadzenia drzew, krzewów oraz bylin okrywowych, tworząc ustronne, zacienione miejsce, niczym w przeszłości skryte przed wrogiem.\