Park kieszonkowy - Ogród Gołębi

Lokalizacja

Plac Nowowiejski, Dzielnica V Krowodrza

Gołębi Ogród Krakowian przy Placu Nowowiejskim. Wyjątkowa przestrzeń do rekreacji i wypoczynku dla okolicznych mieszkańców, klientów targowiska na Placu Nowowiejskim oraz lokalnych przedsiębiorców.
Ścieżki spacerowe łączą poszczególne strefy ogrodu: zabawową i relaksacyjną.  
Na drewnianych podestach znajdują się wygodne ławki, ławko-huśtawki, stoliki piknikowe oraz urządzenia zabawowe.
Z myślą o miłośnikach czytelnictwa powstała „Ptasia” biblioteczka, dzięki której wymiana książek z innymi mieszkańcami jest łatwa i przyjemna.

Projekt parku bazuje kompozycyjnie na trzech obiektach architektury ogrodowej w postaci pergol o zróżnicowanych funkcjach. Pergola z ławkami, stolikami i biblioteczką oraz pergola z huśtawko-ławką umożliwia odpoczynek i wyciszenie się przy dobrej książce. Natomiast pergola z urządzeniami zabawowymi zapewnia rozrywkę dla najmłodszych w bezpiecznych warunkach. Całość uzupełniają liczne treści edukacyjne nawiązujące do motywu przewodniego przestrzeni, zamieszczone na tabliczkach informacyjnych na terenie całego parku kieszonkowego. Układ komunikacyjny został uzupełniony o drewniane ścieżki prowadzące do poszczególnych obiektów małej architektury, a główny ciąg pieszy, niegdyś z płyt betonowych został zmodernizowany. Istniejącą zieleń urozmaiciły liczne krzewy derenia jadalnego tworzącego żywopłot wokół skweru oraz nasadzenia drzew.

W istniejącą zieleń wysoką wkomponowane zostały nowe nasadzenia zieleni: drzew i krzewów. Gatunki roślin zostały dobrane w taki sposób, aby o każdej porze roku użytkownicy ogrodu mogli cieszyć się urokami przyrody! Założenie projektowe przewidziały nasadzenia roślin miododajnych, zwiększając tym samym wzrost bioróżnorodności.

Projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. 

 Park Kieszonkowy Ogród Gołebi

 Park Kieszonowy Ogród Gołębi

Gołebi Ogród Krakowian

Kwiaty w Ogrodzie Gołębim
  • Ostatnio zmienione .