„Łączka krokusowa” – warsztaty z roślin cebulowych

Za nami kilkanaście intensywnych spotkań w ramach warsztatów, które odbyły się w przedszkolach i szkołach, biorących udział w II edycji programu „Ogród z klasą”. Tematem owych spotkań były rośliny cebulowe.

 cebule1

Młodzi ogrodnicy poznawali różne rodzaje takowych roślin oraz ich budowę. Dowiedzieli się także, co to za najdroższa przyprawa świata, jak i co ma ona wspólnego z krokusami. Przede wszystkim jednak posadzili przeszło tysiąc cebulek krokusów w kilkunastu szkolnych i przedszkolnych ogródkach, przygotowując w ten sposób wiosenną stołówkę dla zapylaczy. Przy okazji zwiększyli również bioróżnorodność tamtejszych trawników. Przygotowując taką krokusową łączkę, dzieci często miały okazję zapoznać się bliżej z mieszkańcami gleby, zwłaszcza z dżdżownicami, które były przenoszone z wielką ostrożnością w bezpieczne miejsca.

 

W czasie naszych warsztatów rozmawialiśmy o roślinach cebulowych stosowanych w kuchni, dlatego ostatnie spotkanie zdominowały cebula oraz czosnek. Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 1 dowiedziały się, że nie trzeba nawet ogródka, by zostać miejskim ogrodnikiem. W zupełności wystarczy parapet i pojemniki po żywności do wykorzystania w duchu zero-waste. Jako podłoża użyliśmy zarówno ziemi, doskonale sprawdza się również uprawa wodna. Dzieci, które z wielkim zapałem wykonały swoje parapetowe doniczki, będą obserwowały przez najbliższe tygodnie, jak rozwijają się korzenie oraz szczypior zasadzonych cebul i czosnków. (Mali odkrywcy będą również oceniali przez ten okres, która uprawa – wodna czy ziemna – okaże się większym sukcesem). Smaczne i zielone pędy pozyskane w ten sposób trafią następnie na kanapki. Są przecież cennym źródłem wielu witamin i minerałów, których tak bardzo brakuje w zimowej diecie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, a także do założenia własnego, zimowego ogrodu z cebulą na parapecie.