Regulamin ogród z klasą

III EDYCJA: 
(2024-2026)

Regulamin programu OGRÓD Z KLASĄ:

1. Program OGRÓD Z KLASĄ zwany dalej Programem jest inicjatywą Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie (ZZM) zwanego również Organizatorem, skierowanym do szkół oraz przedszkoli na terenie miasta Krakowa w celu stworzenia ogrodów szkolnych /przedszkolnych przeznaczonych do aktywnej nauki, poprawy zdrowia i zrównoważonego rozwoju młodych ludzi. 



2. Do programu OGRÓD Z KLASĄ może aplikować: 


Publiczna jednostka oświatowa: Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Przedszkole Publiczne; zwana dalej Placówką, zlokalizowana na terenie miasta Krakowa, 

posiadająca teren zielony (biologicznie czynna powierzchnia gruntu na działce
szkolnej, pokryta roślinnością), który może być przeznaczony i zagospodarowany w 
formie ogrodu szkolnego o wymiarach min. 50 m2 reprezentowana przez koordynatora, który odpowiadać będzie za realizację programu oraz kontakt z Organizatorem(na podstawie stosownego pełnomocnictwa), 


- dodatkowe: 
deklaracja ze strony Rodziców o woli pomocy i wsparcia nauczycieli i uczniów w realizacji Programu. 

3. Placówkę do programu zgłasza Koordynator działający w oparciu o stosowne
pełnomocnictwo wystawione przez Dyrektora Placówki. 


4. Zgłoszenie szkoły do programu odbywa się przez wypełnienie i przesłanie formularza
rejestracyjnego (LINK DO STRONY REJSTRACJA) wraz z plikami: 


- opisu terenu (wypełniony dokument „opis terenu” do pobrania pod formularzem zgłoszeniowym); 

- do 5 zdjęć terenu przeznaczonego na OGRÓD Z KLASĄ, lub istniejącego ogrodu; 
- mapy terenu szkoły z zaznaczonym terenem na OGRÓD Z KLASĄ (np. mapa z 
google maps,); 


5. O przyjęciu Placówki do programu OGRÓD Z KLASĄ decyduje komisja składająca się z pracowników ZZM. Przedstawiciel Organizatora ocenią przesłane formularze i zdjęcia w oparciu swoją wiedzę i doświadczenie, uwzględniając również ewentualną deklarację wsparcia ze strony Rodziców. Drugim etapem oceny Placówki będzie wizja lokalna w terenie i spotkanie z przedstawicielami Placówki odpowiedzialnymi za projekt. 

6. Do projektu zakwalifikowanych będzie w sumie do 10 placówek. 

7. Zakwalifikowane Placówki zobowiązane są do podpisania porozumienia z Organizatorem upoważniającej ją do otrzymania świadczeń w ramach projektu. 

8. Placówki, które podpiszą umowy z Organizatorem otrzymają wsparcie merytoryczne, dostęp do materiałów szkoleniowych i pakiet startowy. Wsparcie merytoryczne trwać będzie do czerwca 2026 roku. 


9. Kalendarz programu OGRÓD Z KLASĄ : 

11. Celem programu jest rozwijanie wiedzy i umiejętności uczniów i nauczycieli w zakresie promowania dobrych praktyk i szeroko pojętej wiedzy przyrodniczej. Poszczególne stopnie zaawansowania nagradzane będą certyfikatami ogrodniczymi, od pierwszego do czwartego stopnia. By uzyskać certyfikat placówka przesyła dowody (zdjęcia i opis) dokumentujące spełnienie warunków certyfikatu kolejnego stopnia. 
12. Zasady przyznawania certyfikatu. 

Warunki zdobycia certyfikatu 1 stopnia: 

– wybór terenu zielonego należącego do placówki: zdjęcia terenu (5), mapa, wymiary, – utworzenie zespołu roboczego (koordynator ogrodu oraz grupa inicjatywna), – świadomość zalet ogrodnictwa i ogrodu dla dzieci i nauczycieli, – wspólnie utworzony projekt ogrodu (uczniowie i nauczyciele), – rozpoznanie niezbędnych zasobów i możliwości ich zdobycia, – określenie przyszłych planów ogrodu. 

Warunki zdobycia certyfikatu 2 stopnia: 

– założenie ogrodu, posadzenie roślin, – umiejętne korzystanie z narzędzi ogrodniczych, – umiejętność rozpoznawania i podpisania roślin i stref w ogrodzie, a także posługiwanie się terminami ogrodniczymi. 

Warunki zdobycia certyfikatu 3 stopnia: 

– zebranie pierwszych plonów z ogrodu – zorganizowanie wydarzenia związanego z ogrodem i ogrodnictwem, - zbieranie wody deszczowej i przeprowadzenie z dziećmi zajęć uświadamiających jak jest to ważne. – umiejętne powtórne wykorzystywanie jak największej ilości rzeczy w myśl idei upcyclingu, 
Warunki zdobycia certyfikatu 4 stopnia: 


– jak najczęstsze i najbardziej wszechstronne wykorzystywanie ogrodu(zajęcia edukacyjne, świetlicowe, odpoczynek, wydarzenia etc.), - jak największa ilość uczestniczących w zajęciach klas(min. każda klasa miała chociaż jedne zajęcia w semestrze w ogrodzie, tematyka dowolna) – udostępnianie ogrodu innym (społeczność lokalna, zaprzyjaźnione szkoły i przedszkola, Domy Pomocy Społecznej itp.) poprzez dni otwarte, wyprzedaże i wydarzenia, - założenie kompostownika i przeprowadzenie zajęć z dziećmi o procesie kompostowania. – wzmacnianie bioróżnorodność ogrodu i jego odporności na zmiany klimatyczne poprzez zastosowanie i uzasadnienie wybranego przez Placówkę rozwiązania (np. założenie łąki kwietnej lub dzikiej strefy).


a) Termin składania wniosków o przyznanie certyfikatu:

Całość działań podjętych w ramach projektu „Ogród z klasą”, zebranych w formie wniosku o przyznanie certyfikatu danego stopnia, można wysłać w dwóch terminach w ciągu każdego roku kalendarzowego: 

maj-czerwiec – przyjmowanie wniosków do 30 czerwca. 


Rozpatrywanie wniosków w lipcu i sierpniu. We wrześniu i październiku przyznawane będą
certyfikaty oraz nagrody za osiągnięcie certyfikatu mistrzostwa danego stopnia. 

listopad-grudzień – przyjmowanie wniosków do 31 grudnia. 


Rozpatrywanie wniosków w styczniu. W lutym i marcu przyznawane będą certyfikaty oraz nagrody za osiągnięcie certyfikatu mistrzostwa danego stopnia. 

b) Nagrody rzeczowe za osiągnięcie certyfikatu mistrzostwa:
1) Certyfikat I-go stopnia: 

- zestaw dużych narzędzi 
- konewki 
- tace ogrodnicze 

2) Certyfikat II-go stopnia: 

- małe narzędzia ogrodnicze 
- beczka do zbierania deszczówki 

3) Certyfikat III-go stopnia: 

- kompostownik 
- taczki ogrodnicze 

4) Certyfikat IV-go stopnia: 

- Placówka wybiera nagrody z poprzednich poziomów i/lub rabaty podwyższone na łączną 
kwotę do 500 zł brutto. 


c) Wnioski mogą mieć formę dokumentu Word, w którym należy opisać wypunktowane wyżej warunki zdobycia certyfikatu danego stopnia. Wniosek może mieć również formę 
prezentacji PowerPoint, lecz musi uwzględniać wymogi zawarte w wytycznych, dotyczące danego stopnia. Realizacja konkretnych działań powinna zostać opisana słownie. W celu 
potwierdzenia wykonania konkretnych czynności projektowych konieczne jest dołączenie zdjęć wykonanych w ogrodzie, sali lekcyjnej lub z pracy własnej uczniów wykonywanej podczas nauki zdalnej. 

d) Wnioski należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

13. Weryfikacja działań szkół biorących udział w programie odbywać się będzie podczas spotkań przedstawiciela ZZM odpowiedzialnego z realizację programu na terenie ogrodu szkolnego/przedszkolnego z Koordynatorem oraz społecznością placówki. Spotkania takie będą miały miejsce minimum raz w roku. 
14. W przypadku braku aktywności ze strony Placówki, stwierdzonej w trakcie wizyty, po dwukrotny wezwaniu Placówki do wyjaśnień, Organizator zastrzega sobie prawo 
usunięcia Placówki z programu.

W przypadku usunięcia Placówki z programu Placówka zobowiązana jest do zwrotu przekazanego Pakietu startowego. 

15. Projekt jest III-ą edycją i może zostać rozszerzony w latach kolejnych. 
16. Placówka przystępująca do projektu zobowiązuje się do dbania o teren ogrodu przez 
cały rok, również w okresie wakacyjnym(w okresach w których nie są prowadzone 
zajęcia dydaktyczne np. wakacje, ferie etc.)




II EDYCJA:
(2022-2024)

Regulamin programu OGRÓD Z KLASĄ:

  1. Program OGRÓD Z KLASĄ (zwany dalej programem) jest inicjatywą Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie (ZZM) zwanego również Organizatorem, skierowanym do szkół oraz przedszkoli na terenie miasta Krakowa w celu stworzenia ogrodów szkolnych przeznaczonych do aktywnej nauki, poprawy zdrowia i zrównoważonego rozwoju młodych ludzi.
  2. Do programu OGRÓD Z KLASĄ może aplikować:
  • publiczna jednostka oświatowa: Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Przedszkole Publiczne; zwana dalej szkołą, zlokalizowana na terenie miasta Krakowa,
  • posiadająca teren zielony (biologicznie czynna powierzchnia gruntu na działce szkolnej, pokryta roślinnością), który może być przeznaczony i zagospodarowany w formie ogrodu szkolnego o wymiarach min. 1 ar (100 m2)
  • reprezentowana przez koordynatora, który odpowiadać będzie za realizację programu oraz kontakt z Organizatorem(na podstawie stosownego pełnomocnictwa),

- dodatkowe:

  • deklaracja ze strony Rodziców o woli pomocy i wsparcia nauczycieli i uczniów w realizacji Programu.
  1. Szkołę do programu zgłasza Koordynator działający w oparciu o stosowne pełnomocnictwo wystawione przez Dyrektora szkoły.
  2. Zgłoszenie szkoły do programu odbywa się przez wypełnienie i przesłanie formularza rejestracyjnego (LINK DO STRONY REJSTRACJA) wraz z plikami:
  • opisu terenu (wypełniony dokument „opis terenu” do pobrania pod formularzem zgłoszeniowym);
  • do 5 zdjęć terenu przeznaczonego na OGRÓD Z KLASĄ, lub istniejącego ogrodu;
  • mapy terenu szkoły z zaznaczonym terenem na OGRÓD Z KLASĄ (np. mapa z google maps,);
  1. O przyjęciu szkoły do programu OGRÓD Z KLASĄ decyduje komisja składająca się z pracowników ZZM. Przedstawiciel Organizatora ocenią przesłane formularze i zdjęcia w oparciu swoją wiedzę i doświadczenie, uwzględniając również ewentualną deklarację wsparcia ze strony Rodziców. Drugim etapem oceny szkoły będzie wizja lokalna w terenie i spotkanie z przedstawicielami szkoły odpowiedzialnymi za projekt.
  2. Do projektu zakwalifikowanych będzie 13 placówek szkolnych i 5 Przedszkoli Samorządowych, każde z innej dzielnicy Krakowa. 
  3. W przypadku braku zgłoszeń z danej dzielnicy Organizator zastrzega sobie prawo wyboru innej szkoły z innej dzielnicy.
  4. Zakwalifikowane Szkoły zobowiązane są do podpisania porozumienia z Organizatorem upoważniającej ją do otrzymania świadczeń w ramach projektu.
  5. Szkoły, które podpiszą umowy z Organizatorem otrzymają wsparcie merytoryczne, dostęp do materiałów szkoleniowych i pakiet startowy (narzędzia ogrodnicze, zestaw nasion). Wsparcie merytoryczne trwać będzie do czerwca 2024 roku.
  6. Kalendarz programu OGRÓD Z KLASĄ :

działanie

termin

przyjmowanie zgłoszeń

do 11 marca 2022

rozpatrywanie zgłoszeń i wybór szkół

od 12 do 27 marca 2022

ogłoszenie wyników

do 28 marca 2022

rozpoczęcie planowania zagospodarowania terenu OGRODU Z KLASĄ

Po podpisaniu umowy

ostateczny termin składania wniosków o przyznanie certyfikatu

 30 lipca 2024

Zakończenie programu

 31 grudnia 2024

 

  1. Celem programu jest rozwijanie wiedzy i umiejętności uczniów i nauczycieli w zakresie promowania dobrych praktyk i szeroko pojętej wiedzy przyrodniczej. Poszczególne stopnie zaawansowania nagradzane będą certyfikatami ogrodniczymi, od pierwszego do czwartego stopnia. By uzyskać certyfikat szkoła przesyła dowody (zdjęcia i opis) dokumentujące spełnienie warunków certyfikatu kolejnego stopnia.
  2. Zasady przyznawania certyfikatu.

Warunki zdobycia certyfikatu 1 stopnia:

– wybór terenu zielonego należącego do szkoły: zdjęcia terenu (5), mapa, wymiary,

– utworzenie zespołu roboczego (koordynator ogrodu oraz grupa inicjatywna),

– świadomość zalet ogrodnictwa i ogrodu szkolnego dla dzieci i nauczycieli,

– wspólnie utworzony projekt ogrodu szkolnego (uczniowie i nauczyciele),

– rozpoznanie niezbędnych zasobów i możliwości ich zdobycia,

– określenie przyszłych planów ogrodu.

Warunki zdobycia certyfikatu 2 stopnia:

– założenie ogrodu, posadzenie roślin,

– umiejętne korzystanie z narzędzi ogrodniczych,

– umiejętność rozpoznawania i podpisania roślin i stref w ogrodzie, a także posługiwanie się terminami ogrodniczymi.

Warunki zdobycia certyfikatu 3 stopnia:

– zebranie pierwszych plonów z ogrodu

– zorganizowanie wydarzenia związanego z ogrodem i ogrodnictwem,

– umiejętne powtórne wykorzystywanie jak największej ilości rzeczy w myśl idei upcycling-u,

- założenie kompostownika.

Warunki zdobycia certyfikatu 4 stopnia:

– jak najczęstsze i najbardziej wszechstronne wykorzystywanie ogrodu(zajęcia edukacyjne, świetlicowe, odpoczynek, wydarzenia etc.),
- jak największa ilość uczestniczących w zajęciach klas(min. każda klasa miała chociaż jedne zajęcia w semestrze w ogrodzie, tematyka dowolna)

– udostępnianie ogrodu innym (społeczność lokalna, zaprzyjaźnione szkoły i przedszkola, Domy Pomocy Społecznej itp.) poprzez dni otwarte, wyprzedaże i wydarzenia,

– wzmacnianie bioróżnorodność ogrodu poprzez budowanie hoteli dla owadów etc.


a) Termin składania wniosków o przyznanie certyfikatu:

Całość działań podjętych w ramach projektu „Ogród z klasą”, zebranych w formie wniosku o przyznanie certyfikatu danego stopnia, można wysłać w dwóch terminach w ciągu każdego roku kalendarzowego:

  • czerwiec-lipiec (będący miesiącem kończącym rok szkolny) – przyjmowanie wniosków do 30 lipca.

Rozpatrywanie wniosków w lipcu i sierpniu. We wrześniu i październiku przyznawane będą certyfikaty oraz nagrody za osiągnięcie certyfikatu mistrzostwa danego stopnia.

  • grudzień (będący miesiącem kończącym rok kalendarzowy) – przyjmowanie wniosków do 31 grudnia.

Rozpatrywanie wniosków w styczniu. W lutym i marcu przyznawane będą certyfikaty oraz nagrody za osiągnięcie certyfikatu mistrzostwa danego stopnia.


b) Nagrody rzeczowe za osiągnięcie certyfikatu mistrzostwa:

1) Certyfikat I-go stopnia:

- zestaw narzędzi (szpadle i grabie)

- 20 fartuszków

2) Certyfikat II-go stopnia:

- konewka

- małe narzędzia (kultywator i łopatka)

- taca porządkowa

3) Certyfikat III-go stopnia:

- taczki

4) Certyfikat IV-go stopnia:

- mini szklarnia ogrodowa 

c) Wnioski mogą mieć formę dokumentu Word, w którym należy opisać wypunktowane wyżej warunki zdobycia certyfikatu danego stopnia. Wniosek może mieć również formę prezentacji PowerPoint, lecz musi uwzględniać wymogi zawarte w wytycznych, dotyczące danego stopnia. Realizacja konkretnych działań powinna zostać opisana słownie. W celu potwierdzenia wykonania konkretnych czynności projektowych konieczne jest dołączenie zdjęć wykonanych w ogrodzie przyszkolnym, sali lekcyjnej lub z pracy własnej uczniów wykonywanej podczas nauki zdalnej.

d) Wnioski należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  1. Weryfikacja działań szkół biorących udział w programie odbywać się będzie podczas spotkań przedstawiciela ZZM odpowiedzialnego z realizację programu na terenie ogrodu szkolnego z Koordynatorem oraz społecznością szkoły. Spotkania takie będą miały miejsce minimum raz w roku.
  2. W przypadku braku aktywności ze strony szkoły, stwierdzonej w trakcie wizyty, po dwukrotny wezwaniu szkoły do wyjaśnień, Organizator zastrzega sobie prawo usunięcia szkoły z programu.

W przypadku usunięcia szkoły z programu szkoła zobowiązana jest do zwrotu przekazanego Pakietu startowego.

  1. Projekt jest II-gą edycją i może zostać rozszerzony w latach kolejnych.
  2. Szkoła przystępująca do projektu zobowiązuje się do dbania o teren ogrodu przez cały rok, również w okresie wakacyjnym(w okresach w których nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne np. wakacje, ferie etc.)