Szkoła Podstawowa nr 98 z Oddziałami Integracyjnymi im. Lucy Maud Montgomery

1. Lokalizacja: os. Na Stoku, Wzgórza Krzesławickie


2. Koordynatorzy: Justyna Szwedo, Katarzyna Wierzbowska, Katarzyna Śleboda

3. Certyfikaty: SP 98 posiada certyfikat I-go, II-go i III-go stopnia.

4. Przygoda z ”Ogrodem z klasą”:

Pierwsze kroki z programem „Ogród z klasą” zaowocowały w warsztaty, podczas których uczniowie SP 98 zaprojektowali swój wymarzony ogród. W ramach prac porządkowych wykopane i przesadzone zostały rośliny rosnące w ogrodzie. Dokonano takich prac pielęgnacyjnych w ogrodzie jak przycinanie gałęzi, demontaż zniszczonego ogrodzenia i inne.


 

 

Do realizacji samego projektu ogrodu przyczyniła się firma wykonawcza, która w grudniu 2020 roku oddała ogród do użytku. Sugerując się głosami uczniów wykonany został projekt ogrodu, który przede wszystkim zakładał budowę strefy sensorycznej z oczkiem wodnym i ścieżką sensoryczną. Innym elementem miała być budowa altany, w której mogłyby odbywać się zajęcia lekcyjne oraz warsztaty na świeżym powietrzu. Oprócz elementów ogrodu atrakcyjnych dla uczniów przewidziane zostały też drewniane huśtawki, ławki, hamaki do odpoczynku i stoły do gry w szachy dla seniorów odwiedzających teren ogrodu.







Wspólnymi siłami udało stworzyć się ogród spełniający wszystkie wymienione wyżej oczekiwania. Powstało miejsce łączące różne pokolenia: uczniów, rodziców i dziadków. Miejsce służy rekreacji i wypoczynkowi. Ogród posiada wydzieloną strefę sensoryczną przeznaczoną w szczególności dla dzieci z zaburzeniami autystycznymi i innymi niepełnosprawnościami oraz dla wszystkich mieszkańców dzielnicy. Ogród jest miejscem powrotu do natury, zachęca rodziny do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.  




 

W ogrodzie odbywają się zajęcia ogrodnicze mające na celu integrację i zieloną edukację. Na wiosnę 2021 posadzone zostały bratki i inne rośliny wiosenne, które dekorują przestrzeń ogrodową energicznymi kolorami. 



Urozmaiceniem dla dzieci były warsztaty w maju 2021 z pracownikiem ZZM Beatą Ligęza, która edukowała dzieci w zakresie roślin sezonowych, sadzonych do gruntu po 15 maja. Dzieci miały możliwość nauczenia się o ich procesie wegetacji, możliwych odmianach oraz sposobie pielęgnacji. Posadzone rośliny pochodziły ze współpracy z fundacją All In. W ogrodzie pojawiły się pomidory, dynie, rabarbar, zioła: bazylia, szałwia, szczypiorem pietruszka i inne.