Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 2 w Krakowie

1. Lokalizacja: ul. Zamoyskiego, Podgórze

2. Koordynatorzy: Teresa Pałka, Dorota Ruchała

3. Certyfikaty: SOSW nr 2 posiada 2 certyfikaty mistrzostwa: I-go i II-go stopnia

4. Przygoda z "Ogrodem z klasą” w roku 2020:

 

Teren przyszkolny jest bardzo bogatym środowiskiem naturalnym. SOSW nr 2 w swej kolekcji posiada ogród warzywny i kwiatowy, ogród skalny i bajkowy ogród. W roku 2020 w ramach zajęć ogrodniczych uprawiane były warzywa takie jak pomidory, kukurydza, ziemniaki oraz zioła. Posadzone zostały hortensje na rabatach. Powstał również kompostownik. W ogrodzie skalnym oczyszczona została skarpa i usunięte dzikie kłącza. W ogrodzie bajkowym natomiast, zasiana została łąka kwietna.

 

SOSW nr 2 stawia sobie za cel poszerzenie możliwości terapii niepełnosprawnych uczniów z klas Szkoły Podstawowej. Uczniowie szkolą w sobie takie umiejętności jaki organizacja i planowanie pracy, a co za tym idzie stają się odpowiedzialni za powierzone im zadania. Ogród szkolny urozmaicany jest w dodatkowe rośliny zielne, które wnoszą kolor do zadrzewionej przestrzeni ogrodowej.

 

W ogrodzie królują takie gatunki jak szafirki, tulipany, begonie, petunie, róże, niezapominajki i inne. Poza roślinami ozdobnymi SOSW nr 2 może pochwalić się niemałą kolekcją roślin warzywnych, która z przynosi uczniom wspaniałe plony w postaci okazałych warzyw. W ogrodzie posiane zostały pomidory, ogórki, ziemniaki, dynie, rzodkiew, marchewka, pietruszka, fasolka szparagowa, jarmuż, koperek, arbuz rukola, sałata masłowa, pszenica, kukurydza, ale i zioła takie jak mięta, lubczyk, szałwia, oregano, melisa i tymianek. Ciekawym aspektem jest fakt, że wszystkie plony zostały wykorzystane podczas zajęć kulinarnych, a więc uprawa warzyw przyniosła podwojoną korzyść – nie tylko rozwijanie wiedzy na temat pielęgnacji warzyw, ale też możliwość skomponowania zdrowych posiłków.

 


Plany ośrodka są bardzo obszerne. Panie koordynatorki dążą do stworzenia bajkowego fotelu w ogrodzie bajkowym lub postawienia wiklinowej altany dla podopiecznych. Marzeniem jest stworzenie kolorowych drogowskazów, a dodatkowym elementem ogrodu mają być domki dla owadów.

Teren ogrodu przyszkolnego jest naprawdę spory. Cała społeczność szkolna, w tym głównie panie koordynatorki, napędzające projekt, zasługują na słowa uznania i pochwałę. Okiełznanie tak dużego i dosyć trudnego terenu pod uprawę roślin – w tym uprawnych – jest niemałym wyzwaniem. Ogrody, które pielęgnowane są na terenie szkoły wyglądają zdecydowanie świetnie w skali całego roku, czego świadectwem jest nie tylko duże zainteresowanie i zaangażowanie wspaniałych uczniów, ale też obecność kotów, które zamieszkują ogród przyszkolny.

 

 

Prezentacja SOSW nr 2