Podsumowanie roku część III

Powiedzieć, że w roku 2023 wydarzyło się dużo, to jak nic nie powiedzieć. Doskonale o tym wie nasz Kraków w zieleni oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza.

Z edukatorami z naszego centrum podczas zajęć, spacerów, warsztatów, oprowadzania po ekspozycji centrum i ostępach Lasu Wolskiego spotkało się ponad 20 tys. osób. Serdecznie dziękujemy za wszystkie te spotkania, dające najlepszą dawkę energii i impuls do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Okazji do spotkań w tym roku nie brakowało. W maju i we wrześniu spotkaliśmy się na piknikach w ramach projektu Jadalny Kraków. Ten program to pewnego rodzaju podsumowanie i zebranie działań, które w Krakowie dotyczą ogrodnictwa miejskiego. Liczba podmiotów i instytucji zaangażowanych w projekt ogromnie cieszy. Dziękujemy wszystkim, którzy dokładają swoją cegiełkę do propagowania działań w tym zakresie. Nasz Kraków w zieleni ugościł Was pysznym wegańskim jedzeniem na piknikach, oznakował jadalny krajobraz w mieście specjalnymi pinami.

Mieliście okazję uczestniczyć również w dwóch wydaniach Szkoły Miejskich Ogrodników, w ramach której warsztaty odbywały się w najróżniejszych przestrzeniach Krakowa. Warsztatów nie brakowało również w szkołach i przedszkolach zaangażowanych w projekt Ogród z klasą. Pszczoły, sadzenie cebulek, znaczenie i funkcje liści w ogrodzie – te tematy przed uczniami krakowskich szkół nie mają już tajemnic.

Jadalne miasto to przestrzeń dla wszystkich jego mieszkańców, więc nie mogło zabraknąć również łąk kwietnych. W ramach akcji „Dopraw miasto zielenią” na Wasze balkony i ogródki trafiły nasiona łąk kwietnych wzbogaconych mieszanką roślin jadalnych. Jesienią, myśląc już o przyszłym roku wspólnie z uczniami szkół zbieraliśmy z łąk nasiona, buszując w Parku Jordana.

Zwieńczeniem ogrodniczego sezonu były Dożynki Ogrodów Społecznych. Tych na mapie naszego miasta jest już 18, a powstają kolejne. Co więcej – ruszamy z kolejnym ważnym działaniem. W Krakowie przy ul. Orlej powstanie ogród społeczny parcelowy.

W okresie letnim w Parku Zakrzówek zagościło Ekoeksperymentarium, gdzie wspólnie odkrywaliśmy sposoby na bardziej ekologiczne funkcjonowanie naszych mieszkań i domów. Kto nie zapisał się na Eko-podpownik ten… ma jeszcze szansę.

Przez cały rok wędrowaliście również w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa po parku rzecznym Drwinka poznając ten teren praktycznie od podszewki. Wspaniali prowadzący odkrywali tajniki geomorfologii, botaniki, entomologii, ornitologii, teriologii, mykologii… To wszystko i wiele więcej znajdziecie aktualnie w przygotowanej w ramach projektu publikacji „Przewodnik po parku rzecznym Drwinka”.

Latem jak każdego roku podróżowaliśmy Parkobusem. Oprócz ciekawych, zielonych destynacji wspólnie maszerowaliśmy w rytm nordic walking oraz uczyliśmy się fotografowania. Nie zabrakło oczywiście Kina na trawie, a nawet muzycznego odprężenia w magistrackim ogrodzie podczas Summer Jazz Festiwal.

Tego lata oprócz Bagrów kąpielisko funkcjonowało także w Parku Zakrzówek. Dzieciaki i nie tylko pokochały natomiast kajaki nad Zalewem Nowohuckim odbywające się w ramach akcji BO „Przedszkolaki na kajaki”. Sportowej aktywności nie brakowało dzięki kolejnej edycji „Łączymy Bronowickie parki”.

Wiele razy w tym roku spotkaliśmy się również podczas sadzenia, drzew, krzewów, lasu, wysiewania łąki kwietnej, czy sadzenia drugiego w Krakowie mikrolasu. To było również wiele spotkań z pracownikami firm, które włączyły się w troskę o krakowską zieleń. Pakiety sponsorskie to działanie prowadzone przez nas już od wielu lat. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku ruszyli ze szpadlami, łopatkami i grabiami, aby siać, zazieleniać, a nawet wspólnie sprzątać. To był intensywny rok, ale takie lubimy najbardziej – bogate w sadzenie i realizacje zmieniające nasze miasto na jeszcze bardziej zielone.