Pierwszy ogród społeczny parcelowy!

Miasta jako przestrzenie mocno zurbanizowane coraz mocniej rozwijają idee ogrodnictwa miejskiego, w którym upatrują wielu zalet w kontekście szeroko pojętego łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych....


....Począwszy od produkcji warzyw i owoców na terenach miejskich, wzmacniania bioróżnorodności, jak i korzyści społecznych. Wiele z tych aspektów to działania i idee, które przyświecają krakowskim ogrodnikom, którzy prowadzą i współtworzą ogrody społeczne w Krakowie. Na terenie miasta jest ich już 18 i cały czas powstają kolejne, a osób zainteresowanych miejskim ogrodnictwem przybywa. Funkcjonowanie takich miejsc ułatwiają wprowadzone w naszym mieście regulacje prawne. Kraków wprowadził je jako pierwsze miasto w Polsce, dając ogrodnikom możliwość bezpłatnego użyczenia terenu pod ogród oraz wspierając ich działania np. poprzez pakiet narzędzi na start, pomoc w funkcjonowaniu chociażby poprzez dostawy wody, czy opiekę nad zielenią wysoką znajdującą się na terenie ogrodów.

PREZENTACJA!


Teraz czas na kolejny krok. Kraków wraz z międzynarodowym konsorcjum uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Europa Środkowa celem realizacji projektu CoFarm4Cities. Dostrzegając społeczno-ekonomiczne i środowiskowe korzyści płynące z rolnictwa miejskiego partnerzy projektu postanowili wspólnie znaleźć przyjazne dla środowiska rozwiązanie ograniczające niekontrolowane rozlewanie się miast, które wspierałoby jednocześnie bardziej zrównoważony system żywnościowy.



W ramach działań projektowych w Krakowie powstanie pierwszy ogród społeczny parcelowy. Jest to połączenie idei ogrodu społecznego oraz ogrodu działkowego. Powstanie on przy ul. Orlej w sąsiedztwie malowniczego Lasu Wolskiego. Działka, na której zostanie zorganizowany ogród podzielona zostanie na mniejsze parcele/poletka, które mieszkańcy za niewielką opłatą będą mogli dzierżawić. To co odróżnia taki ogród od ogrodów działkowych to współdzielenie zasobów tj. narzędzia,  woda, teren do piknikowania i rekreacji. Wszystko to jest wspólne, a koszty eksploatacji pokrywane są z opłat użytkujących rabaty ogrodników. Ogrodnicy razem troszczą się też o przestrzenie wspólne oraz współdecydują o kluczowych kwestiach. W opisanym modelu użytkowania niezwykle istotną rolę odgrywa Operator takiego ogrodu, którym jest zazwyczaj jakaś organizacja pozarządowa. Zajmuje się ona kwestiami związanymi z codziennym funkcjonowaniem ogrodu, ale również prowadzi na tym terenie działania edukacyjne i eventowe, dzięki którym popularyzuje ogrodnictwo miejskie i edukację ekologiczną wśród mieszkańców. Na terenie przyszłego ogrodu przy ul. Orlej rośnie już dziś wiele okazałych drzew owocowych tj. śliwy, jabłonie, wiśnie i orzechy, co stanowi dodatkowy atut tego miejsca.  Całość planowanej infrastruktury tj. domek narzędziowy, układ rabat, strefa rekreacyjna, przyłącz wody, ogrodzenie i inne, zrealizowane zostaną w ramach działań pilotażowych projektu CoFarm4Cities. Ogród w tym momencie jest w fazie projektowania, która opiera się również o uwagi i pomysły mieszkańców, z którymi spotkaliśmy się w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej 5 grudnia br. Rozważaliśmy wspólnie jak taki ogród może wyglądać, jaką wielkość powinny mieć rabaty oraz co jest niezbędne do jego sprawnego funkcjonowania. Liczna obecność na spotkaniu oraz entuzjazm potencjalnych użytkowników pozwalają przypuszczać, że ta nowa forma miejskich ogrodniczych upraw, będzie cieszyła się wśród mieszkańców dużą popularnością.




Przedsięwzięcie realizowane będzie ze środków dostępnych w ramach projektu CoFarm4Cities. To pozwoli również, aby do końca trwania projektu, czyli do marca 2026 r. dzierżawa rabaty była bezpłatna dla przyszłych ogrodników.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony www.zzm.krakow.pl oraz profili w mediach społecznościowych. Publikowane będą tam informacje dotyczące postępów projektu oraz kolejnych spotkań dotyczących powstania i funkcjonowania ogrodu parcelowego.

Jeśli interesuje Was temat ogrodnictwa miejskiego zachęcamy do odwiedzenia zakładki na naszej stronie Współdziałanie/Ogrody społeczne Znajdziecie tam wszystkie informacje na temat tego jak założyć ogród społeczny oraz listę już funkcjonujących tego rodzaju miejsc. Może w jednym z nich znajdziesz miejsce również dla siebie.