Powierzchnia: 8,46 ha.
Lokalizacja: Dzielnica XIII - przy ul. Parkowej i Krzemionki.


Jeden z najciekawszych parków Krakowa pod względem krajobrazowym i historycznym. Położony jest w malowniczym zagłębieniu terenu powstałym na skutek eksploatacji wapieni.
Dzieli się na dwie części – starszą neoklasyczną i nowszą modernistyczną. W połowie zeszłego stulecia funkcjonowało tu duże lodowisko ozdobione kolorowymi lampionami zamontowanymi nad taflą.
Niepowtarzalny klimat tworzyły występy muzyków na żywo.  W parku rośnie ponad sto gatunków drzew, przyporządkowanych alejom lub innym elementom kompozycji parku.
Aleję Okrężną wyznaczają jesiony, Aleję Cienistą tworzą rzędy klonu pospolitego, Mała Promenada jest aleją topól białych i czarnych.
Wchodząc do parku od strony ulicy Parkowej po prawej stronie widzimy neobarokowy Domek Ogrodnika. Ścieżki w parku asfaltowe, ale nie tylko.
Dużo jest tu urokliwych zakątków - krajobraz parku urozmaicają wapienne skałki. Dodatkowa atrakcja to możliwość podejścia do wieży telewizyjnej TVP Kraków.
Cienisty, miejscami zdziczały park jest ostoją wielu gatunków ptaków. Dzięki szczegółowym badaniom w północnej części Krzemionek zidentyfikowano 60 gatunków, z których 41 gniazdowało.
Spacerowicze na pewno zobaczą któregoś z nich: może dzięcioła dużego, pliszkę żółtą, rudzika, kopciuszka, kosa, kwiczoła, kapturkę, pierwiosnka, piecuszka, muchołówkę szarą, raniuszka, modraszkę, bogatkę, kowalika.
Obecnie Park pełni obecnie funkcję rekreacyjną, głównie dla okolicznych mieszkańców. Jest on uważany za jeden z najładniejszych parków Krakowa, zwłaszcza ze względu na malownicze położenie. 

Z parkiem związane są legendy: o Panu Twardowskim i o tym skąd się wzięła nazwa Kraków.

Atrakcje:
-
plac zabaw

- pomnik Wojciecha Bednarskiego
- Hot Spot
- boisko do piłki nożnej

Gra terenowa:

Spacerując dziś po Podgórzu natykamy się co krok na miejsca, których historia stanowić mogłaby scenariusz pięknego filmu. Dlatego postanowiliśmy stworzyć grę terenową „Pogórze wczoraj i dziś”, która dostępna jest na aplikacji „Kraków w zielni”. Dzięki niej w ciekawy sposób odkryjesz Park, który jest niewątpliwie miejscem magicznym

Film prezentujący Park

Komunikacja miejska:
Pobliskie przystanki:
Korona, Rondo Matecznego, Smolki