Obwieszczenie

Zgodnie z art. 21 ust. 4 Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. jedn. Dz.U. 2021 poz. 1275), w dniach od 6 września 2021 r. do dnia 4 listopada 2021 r., tj. na okres 60 dni,
w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków, pokój 72 (sekretariat), w godzinach 7:30 – 15:00, zostaną wyłożone do publicznego wglądu projekty uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu sporządzone dla lasów stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków, lub współwłasność Gminy Miejskiej Kraków, osób fizycznych i (lub) innych podmiotów. Drugi egzemplarz projektu isl zostanie wyłożony do publicznego wglądu w siedzibie Rady Dzielnicy VIII Dębniki, ul. Praska 52, 30-322 Kraków i będzie dostępny do wglądu w godzinach przyjmowania mieszkańców.

Zastrzeżenia i wnioski do projektu upul oraz isl można wnosić do dnia 5 października 2021 r. do Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków, pokój 72 (sekretariat).

Zaznacza się, że uproszczony plan urządzenia lasu będzie podstawą naliczenia podatku leśnego, zgodnie z art. 21 ust. 4 Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. jedn. Dz.U. 2021 poz. 1257).

Ogłoszenie

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie informuje, że Firma KRAMEKO Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Mazowieckiej 108 na zlecenie ZZM w Krakowie realizuje zadanie dotyczące opracowania:
uproszczonego planu urządzenia lasu (UPUL) lub inwentaryzacji stanu lasu (ISL) dla lasów Gminy Miejskiej Kraków położonych w dzielnicach: IV Prądnik Biały, VI Bronowice, VII Zwierzyniec, VIII Dębniki, IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie, XII Bieżanów-Prokocim, XIII Podgórze, XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVIII Nowa Huta na łącznej powierzchni około 160 ha.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie informuje o zatwierdzeniu w dniu 25.06.2021r.:

1. uproszczonego planu urządzenia lasu sporządzonego dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do Gminy Kraków – lasy położone: w obrębach 3, 8, 10, 37, 39, 44, 68, 72 Podgórze - Uroczyska: „Skałki Twardowskiego”, „Skotniki”, „Podgórki Północne”, Podgórki Południowe”, „Sidzina”, Borek Fałęcki” zarządzanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Okres obowiązywania przedmiotowego planu: 01.01.2021r. – 31.12.2030r, powierzchnia gruntów objętych planowaniem gospodarczym: 157,27 ha.
2. uproszczonego planu urządzenia lasu sporządzonego dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do Gminy Kraków – lasy położone w obrębach 34 Krowodrza; 4, 5, 36, 75 Podgórze – Uroczyska: Kostrze, Królówka zarządzanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Okres obowiązywania przedmiotowego planu: 01.01.2020r. – 31.12.2029r, powierzchnia gruntów objętych planowaniem gospodarczym: 24,94 ha.
1. Aktualna wersja wytycznych do obsługi programu GREENSPACES  22.04.2021.
- dodano nowy rozdział „7. Sposób dodawania danych do programu” i przeniesiono do niego podrozdział „7.1. Drzewa.” I „7.2. Krzewy, grupy krzewów i żywopłoty.”
- dodano nowy podrozdział „7.3. Budki ptasie.”
- dodano rozdział „8. Firmy wykonujące inwentaryzacje i aktualizacje inwentaryzacji, projektanci oraz firmy wykonawcze realizujące roboty budowlane w ramach inwestycji, modernizacji i bieżących remontów na zlecenie ZZM.”

 - Wytyczne do obsługi programu GREENSPACES

 
2. Szablony GIS i pliki potrzebne do obsługi inwentaryzacji w oparciu o poprzednią wersje programu: R3 Trees

- Załącznik 1

 
3. Instrukcja dokonywania oceny drzew metodą VTA (Visual Tree Assessment)

(wytyczne dla firm zewnętrznych wykonujących takie kontrole - zlecone przez ZZM)

- Załącznik 2


W sprawach technicznych związanych z funkcjonowaniem programu GREENSPACES prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Znajdziesz tutaj do pobrania publikacje, materiały edukacyjne, broszury informacyjne oraz wszystko to, co pozwoli również w sposób samodzielny poznawać krakowską zieleń i korzystać z jej bogatego zaplecza rekreacyjnego.

Materiały i broszury edukacyjne

  • Scenariusze zajęć edukacyjnych do przeprowadzenia w oparciu o trasę edukacyjną w Lesie Witkowickim:

              - przedszkole scenariusz nr 1 – zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym

              - przedszkole scenariusz nr 2 - zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym

              - szkoła klasy I-III scenariusz nr 1 - propozycje aktywności w terenie dla uczniów klas 1-3

              - szkoła klasy I-III scenariusz nr 2 - propozycje aktywności w terenie dla uczniów klas 1-3

              - szkoła klasy 4-8 scenariusz nr 1 - konspekt zajęć dla klas 4-8


Materiały pokonferencyjne

  • Konferencja New City Habitat:

publikacja pokonferencyjna - publikacja pokonferencyjna zawierająca materiały prezentowane podczas konferencji New City Habitat, która odbywał się w dniu 25.09.2020 r. Wydarzenie zgromadziło 13 prelegentów z całego świata, których wystąpienia poświęcone były poświęcone rolnictwu miejskiemu wspierającemu tworzenie zrównoważonych, zielonych, bioróżnorodnych, przyjaznych ludziom miast.

- post-conference publication - english version

  • Webinar drzewo w mieście - spotkanie on line z ekspertami:
- prezentacje prelegentów
- odpowiedzi ekspertów na pytania mieszkańcówGry terenowe, zabawy w przyrodzie

  • Zielone sylwetki – wytnij sylwetkę i pobaw w zielonego projektanta mody przyrodniczej:

                - Sylwetka nr 1

                - Sylwetka nr 2

                - Sylwetka nr 3

                - Sylwetka nr 4

  • Karty poszukiwania bioróżnorodności – wydrukuj karty i stań się uważnym odkrywcą przyrody
               - wiosna
               - lato
               - jesień
               - zima
               - Czyj to liść?
      

  • Gra „Zielony Detektyw” – prosta, zabawna gra, w którą możesz na różne sposoby zagrać w parku, na spacerze w lesie czy w ogrodzie
  • Karty ze Spacerownika Odkrywców Przyrody

              - Lasek Mogilski cz. I
              - Lasek Mogilski cz. II

              - Leśny Park Witkowice cz.I
              - Leśny Park Witkowice cz. II

 

Publikacje

  • „Krótka historia drzew i ludzi” David Rowley – instrukcja czytania lasu. Dotknij, poczuj zobacz i odkryj świat przyrody na nowo. Zanurz się w dźwiękach, zapachach i teksturach lasu. Baw się nimi i eksperymentuj. Doświadcz terapeutycznych właściwości drzew.
  • "Zielone balkony dla czystego powietrza w mieście" dr Bożena Szewczyk - Taranek - Wyobraź sobie, że każdy balkon czy taras w Krakowie posiadałby rośliny. To byłyby ogromne wertykalne ogrody, z których pośrednio korzystają też nasi sąsiedzi, przechodnie, turyści czy nawet kierowcy. Dzięki publikacji przekonasz się, że balkon to miejsce nie tylko na kwiaty, ale również na łąkę kwietną, warzywa, krzewy, zioła czy ozdobne trawy. Dowiesz się jak wybrać rośliny, jak się nimi opiekować nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją balkonową przygodę.

 

 

Leży Ci na sercu zieleń Krakowa?

Dlaczego WARZYWA produkowane przez nas samych są zdrowsze?

W czerwcu ruszy także kolejny Parkobus - bezpłatny, zielony autobus, który zawiezie nas na wycieczkę do różnych zielonych miejsc w Krakowie.

Wniosek o uznanie obiektu przyrodniczego za pomnik przyrody można złożyć w Wydziale Kształtowania Środowiska:
Os. Zgody 2, 31-949 Kraków

Link do wniosku
Trwają jesienne prace poprawiające komfort życia drzew w Kraków PL.