Drukuj

Mniej więcej od 1992 roku zjawisko zamierania jesionów zaczęło rozprzestrzeniać się w Polsce dotykając zarówno drzewa stare jak i młode. Obecnie jesiony chorują już w ponad 20 krajach w Europie.

Zamieranie jesionów w Krakowie.

Przyczyny:

-obniżenie poziomu wód gruntowych,

-uszkodzenia powodowane przez owady -szkodniki pierwotne (miernikowce) i wtórne (jesionowiec, jeśniak),

-uaktywnienie się opieńki,

-inne choroby grzybowe.

Jesiony młode oraz gałęzie z cienką korą atakują jesionowce pstre, natomiast drzewa starsze, głównie w obrębie pni z grubą korą atakuje jeśniak czarny. Jeśniak czarny (Hylesinus crenatus) to chrząszcz z rodziny kornikowatych. Wgryza się pod grubą korę jesionu, gdzie zakłada chodniki macierzyste w kształcie przypominającym klamrę. Larwy drążą swoje chodniki począwszy od chodnika macierzystego wzdłuż włókien. Jeśniak czarny zimuje pod korą, głównie w okolicy szyi korzeniowych drzew.

Leśnicy  walczą z nadmierną ilością szkodników wtórnych głównie poprzez mechaniczne usuwanie zasiedlonych drzew z lasu, dbając jednak o zachowanie bioróżnorodności pojedynczych, zasiedlonych przez szkodniki drzew nie usuwa się.

W związku z powyższym  w lasach komunalnych Krakowa Zarząd Zieleni Miejskiej nie planuje wprowadzać tego gatunku, również w Lasach Państwowych w celu ograniczenia strat na zakładanych uprawach nie sadzi się już od wielu lat tego gatunku.