Chomik Europejski

Czy wiedzieli Państwo o tym, że w Krakowie występuje chomik europejski? W Małopolsce znany jest też pod nazwą zimny lub ziemny pies.


Wywodzi się ze stepów, ale po ich przekształceniu na obszary rolnicze, związał swoje występowanie z właśnie z terenami rolniczymi. Od lat 70. XX w. w całej Europie obserwowany jest zanik stanowisk tego gatunku, w Polsce jego zasięg zmalał od tego czasu o 80% i wciąż się kurczy. Ze względu na szybkie tempo zanikania populacji, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem na wolności.

W obliczu intensyfikacji i modernizacji rolnictwa, chomik próbuje przetrwać przenosząc się do ogródków przydomowych, a w miastach m.in. znaleźć go można w ogródkach działkowych.

Wschodnia część Krakowa jest wciąż użytkowana rolniczo. Na tym terenie w bieżącym roku poszukiwane są stanowiska chomika europejskiego. Celem tych poszukiwań jest m.in. możliwość szybkiego reagowania i ochrony tego cennego gatunku w przypadku gdy teren przeznaczony zostanie pod inwestycje. Być może także zostanie utworzony chroniony obszar, gdzie chomiki znajdą swoje miejsce do życia i gdzie będą mogły zostać przeniesione z terenów przeznaczonych pod zabudowę.

Dodajmy, że Kraków jest drugim miastem w Polsce, w którym prowadzone są celowe działania na rzecz ochrony chomika europejskiego. Zgodnie z maksymą Hipokratesa „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, zachęcamy włodarzy innych miast w Polsce do podejmowania działań na rzecz ochrony chomika, póki jeszcze występuje w naszym kraju.

Zapraszamy mieszkańców Krakowa do zgłaszania miejsc występowania chomika europejskiego oraz do czynnego uczestnictwa w inwentaryzacji tego gatunku. Szczegóły znajdują się na plakacie.



  • Ostatnio zmienione .