XXII akcja Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu

Polski Wieczór organizowany w dniu 11 lipca 2024 roku (czwartek) w ramach Akcji „Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu". Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.30 w Auli Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie, ul. Kamieńskiego 49a.


Wydarzenie to uświetnią występy artystyczne uczestników Akcji
oraz wręczenie nagród zwycięzcom konkursów i zawodów sportowych., a następnie grill.

Tradycyjnie każdego roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski organizuje wakacyjny wypoczynek dla dzieci polskich ze Wschodu. W tym roku już po raz dwudziesty drugi w dniach 3-13 lipca 2024 roku gościmy w Krakowie 100 młodych ludzi z Ukrainy i Mołdawii wraz z opiekunami. Dotychczas w naszej Akcji łącznie wzięło udział ponad 2500 osób.

Od lat współpracujemy ze Związkiem Polaków w Ukrainie, Związkiem Polaków na Białorusi, Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej, Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej im. JPII – Oddział w Czerwonogradzie, Stowarzyszeniem Polaków Białocerkiewszczyzny, Polsko – Ukraińskim Stowarzyszeniem w Mariupolu, Parafią Katedralną św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim, a także z innymi polskimi szkołami, instytucjami i organizacjami. 

Akcją objęliśmy przede wszystkim dzieci z polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje i język, współpracując z polskimi organizacjami i parafiami katolickimi. W tym roku dodatkowo Gmina Wielka Wieś dofinansowuje pobyt wakacyjny dla dzieci oraz ich opiekunów z partnerskiej Gromady Bajkowce w Ukrainie (z rodzin wojskowych walczących na froncie na Ukrainie).

W ramach pobytu w formie "lekcji żywej historii" dzieci zwiedzą Kraków, Kopalnię Soli w Bochni oraz Zakopane. Dzięki uprzejmości krakowskich instytucji kultury wezmą także udział w lekcjach muzealnych m.in. w Zamku Królewskim na Wawelu.

  • Ostatnio zmienione .