Działaj z nami na rzecz czystej i dzikiej Wisły

Wisła, najdłuższa i najważniejsza rzeka, od wieków stanowi serce Polski. Jest symbolem naszej historii, kultury i tożsamości narodowej, a także kluczowym elementem naszego ekosystemu. Polskie rzeki są jedną  z najbardziej zdegradowanych części środowiska, a 99% z nich nie spełnia standardów środowiskowych. Czas na szeroką i merytoryczną dyskusję ale również na podjęcie konkretnych i natychmiastowych działań.

Poprzez akcję Wspólnie dla Wisły chcemy zwrócić uwagę na pilną potrzebę podjęcia efektywnych działań ograniczających zrzuty zanieczyszczeń do rzek. Przygotowujemy projekt ustawy o nadanie osobowości prawnej Wiśle, który wraz z petycją, do której podpisania będziemy zachęcać w trakcie akcji, złożymy na ręce Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej” – zapowiada Sylwia Molewska, prezeska fundacji Biznes dla Klimatu, która jest Organizatorem akcji.

Fundacja Biznes dla Klimatu uruchomiła petycję do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej „Ochrońmy naszą Wisłę. Nadajmy jej prawa, by mogła się bronić!”do podpisów pod petycją zachęca wszystkich, którym los Wisły i innych polskich rzek nie jest obojętny.

Link do petycji: Ochrońmy naszą Wisłę. Nadajmy jej prawa, by mogła się bronić! - Petycjeonline.com

Spotkajmy się w Krakowie wspólnie dla Wisły. Mieszkańców Krakowa zapraszamy na piknik edukacyjny „Wspólnie dla Wisły”. Zaczynamy 23 czerwca o godzinie 10:00 na Bulwarze Czerwieńskim, w okolicach pomnika Psa Dżoka.

Uroczyście rozpoczniemy akcję na scenie Jarmarku Świętojańskiego, opowiemy o idei akcji Wspólnie dla Wisły i zaprosimy uczestników do złożenia podpisów pod naszą petycją. Zostanie przedstawiona i powitana załoga Smoczej Łodzi a z ramienia WWF Strażnik Rzeki pobierze próbkę wody z Wisły. Całość uświetni happening z udziałem organizacji Siostry Rzeki.

Wisła jest nie bez powodu nazywana jest królową polskich rzek. Stanowi swoisty „kręgosłup” naszych ekosystemów środowiskowych. Swobodnie płynąca zapewnia spowolnienie zmian klimatycznych oraz równowagę bioróżnorodności na znacznym obszarze Polski.  Zachęcamy do działania i zapraszamy do współpracy wszystkich, którym nie jest obojętny stan naszego środowiska naturalnego.
 

Za akcją Wspólnie dla Wisły kryje się wyzwanie sportowe. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany spływ smoczą łodzią z Krakowa aż do Gdańska. Wszystko, by zwrócić uwagę opinii publicznej na konieczność zadbania o jakość polskich rzek i ochronę ich bioróżnorodności.

Ponad osiemset kilometrów do przepłynięcia królową polskich rzek to ogromne wyzwanie, zwłaszcza, że załoga smoczej łodzi ma na to… OSIEM DNI. Zanim jednak zawodnicy wsiądą na łódź, będą mieli do pokonania odwrócony triathlon od źródeł Wisły w Baraniej Górze do Krakowa. Uczestnicy zaczną w Baraniej Górze 23 czerwca a finał akcji przewidziany jest w Gdańsku na wyspie Ołowianka 30 czerwca. Łącznie pokonają ponad tysiąc kilometrów.

Szczegółowy harmonogram spływu: Wszystko w Twoich rękach (manifestklimatyczny.pl)

Niewątpliwie jest to ogromna sportowa przygoda, w której udział wezmą zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy.

Organizatorzy akcji: Fundacja Biznes dla Klimatu, Do Mety.pl

Patronat Honorowy: Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie

Partnerzy: Ecol-Group, Ecol-Unicon, Retencja.pl, ACO

  • Ostatnio zmienione .