Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Zapraszamy na piknik rodzinny w Parku im. Henryka Jordana 7-8 czerwca


Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa serdecznie zaprasza mieszkańców Krakowa w dniach 7-8 czerwca br.  (piątek, sobota) w godzinach 11.00 – 17.00 na  piknik rodzinny w Parku im. Henryka Jordana, który będzie organizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu, swoją ideą zwrócić szczególną uwagę, na istniejące problemy oraz niebezpieczeństwa jakie powstają w wyniku lekceważenia skutków naruszenia równowagi ekologicznej. Dzień ten, ma przypominać, z jakimi problemami ekologicznymi boryka się nasza planeta oraz podjąć próbę ich rozwiązania.

Każdy kto odwiedzi piknik otrzyma miododajną roślinkę na balkon oraz dowie się m.in. skąd się bierze energia?  jak prawidłowo segregować odpady, pozna korzyści z oszczędzania wody. Będzie mógł również uzyskać aktualne informacje na temat dotacji jakie oferuje Gmina Miejska Kraków na modernizację swojego domu tak aby był bardziej przyjazny środowisku.

Podczas pikniku organizowane będą w szczególności dla rodzin z dziećmi liczne: warsztaty, konkursy, pokazy, gry i zabawy które wypełnione będą wiedzą proekologiczną.

Kraków w zieleni oraz Symbioza Centrum Edukacji Ekologicznej będzie do Waszej dyspozycji w piątek!

W ramach projektu „Jadalny Kraków” podejmujemy wiele działań związanych z uprawą warzyw czy owoców, zachęcamy do rozpoczęcia swojej przygody z miejskim ogrodnictwem, a także namawiamy do rozsądnego kupowania. Na naszych warsztatach będziemy uczyć się rozpoznawać nasiona roślin, które mamy na wyciągnięcie ręki, i które są częstymi gośćmi w naszych kuchniach. Porozmawiamy również jaka wielka siła w nich drzemie oraz jak się to dzieje, że z tak małego ziarenka rosną ogromne rośliny.

Na warsztacie centrum edukacji ekologicznej „symbioza” poznamy bliżej niezwykłych mieszkańców naszego miasta – drzewa. Ci superbohaterowie codziennie i po cichu walczą w naszym imieniu łagodząc i przeciwdziałając negatywnym skutkom klimatu. Dzięki temu warsztatowi przyjrzycie się bliżej ich „super mocą” i na pewno spojrzycie na drzewa z nowej perspektywy!

Najważniejsze atrakcje:

„Jak dbać o planetę i wspierać ją każdego dnia!” –  rodzinne zajęcia artystyczne, połączone z zabawą i edukacją skupione wokół praktycznych wskazówek na temat jak dbać o środowisko. (termin: 7 czerwca)

 „Jak działa Ekospalarnia”  – warsztaty edukacyjne dzięki którym będzie można się dowiedzieć jak dzięki odpadom nienadającym się do recyklingu powstaje energia elektryczna i cieplna. (termin: 7 i 8 czerwca)

„ Nie zapraszaj dzikich zwierząt do miasta ” – warsztaty edukacyjne z zakresu co robić żeby nie zachęcać dzikich zwierząt do żerowania w mieście, jak prawidłowo zachować się podczas przypadkowego spotkania z dzikim zwierzęciem. (termin: 7 i 8 czerwca)

„Gdzie to wyrzucić?” – edukacyjne gry i zabawy dotyczące zasad postępowania z odpadami, a także sposobów na zmniejszanie ilości wytwarzanych odpadów. (termin: 8 czerwca)

„Renaturyzacja rzek” – warsztaty z zakresu przywracania naturalnych ekosystemów rzecznych z wykorzystaniem upcyklingowej  gry klimatyczno-przyrodniczej, polegającej na zagospodarowaniu fragmentu koryta rzeki w oparciu o dobór odpowiednich gatunków roślin i zwierząt. (termin: 7 czerwca)

„Jadalny Kraków – warsztaty związane z uprawą warzyw i owoców, zachęcające do rozpoczęcia swojej przygody z miejskim ogrodnictwem oraz do robienia rozsądnych zakupów. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zdobyć wiedzę na temat  jak rozpoznawać nasiona roślin, które używane są najczęściej podczas gotowania. (termin: 7 czerwca)

„Poznajmy cichych superbohaterów naszego miasta” – warsztat poświęcone drzewom które  codziennie i po cichu walczą w naszym imieniu łagodząc i przeciwdziałając negatywnym skutkom klimatu. Uczestnicy warsztatów przyjrzą się bliżej ich „super mocy” i na pewno spojrzą  na drzewa z nowej perspektywy! (termin: 7 czerwca)

„Twój park krajobrazowy” – tworzenie fragmentu parku krajobrazowego przyjaznego żyjącym w nim zwierzętom.(termin 7 i 8 czerwca)

Powiązania przyrodnicze” – gra o ciągach przyczynowo skutkowych o podejmowaniu różnych działań podejmowanych w środowisku naturalnym oraz szukaniu rozwiązań alternatywnych. (termin 7 i 8 czerwca)

„Odnawialne źródła energii dla lepszej przyszłości”– porady doradców energetycznych, w tym informacja na temat. zasad realizowanych przez Miasto programów dotacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji budynków jednorodzinnych, mikroretencji wód opadowych i roztopowych, Programu Stop Smog; o dostępności zewnętrznych form wsparcia (m. in.: Program Czyste Powietrze, Program Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna) oraz o sposobach na oszczędzanie energii. (termin 7 i 8 czerwca)

„Poznajmy las” – warsztaty edukacyjne, skupiające się na połączeniu wiedzy z zakresu ochrony przyrody z działaniami praktycznymi w lesie. W ramach warsztatu uczestnicy mają okazję poznać tajniki pracy leśnika oraz prawidłowego dbania o drzewa.

„Mini-wystawa egzotycznych bezkręgowców”–  wystawa największych pasikoników świata z Nowej Gwinei, największych krocionogów z Afryki, największych lądowych ślimaków świata, straszyków nowogwinejskich i karaczanów madagaskarskich i brazylijskich. Porady jak opiekować się takimi zwierzętami w domu.(termin 8 czerwca)

 

Przyjdź – odbierz roślinkę – bądź eko !!!

 

Serdecznie zapraszamy !!!

Wstęp wolny.

 

  • Ostatnio zmienione .