XII Święto Rodziny Krakowskiej

Zagraj w zielone na Święcie Rodziny Krakowskiej

W maju serdecznie zapraszamy na coroczne Święto Rodziny Krakowskiej – święto integracji międzypokoleniowej i celebracji wspólnej zabawy oraz aktywnego, kreatywnego odpoczynku. W tym roku finałowe wydarzenie odbędzie się w niedzielę 26 maja – w wyjątkowy dzień, w Dzień Matki. Od piątku miejskie instytucje oraz firmy na co dzień świadczące usługi dla rodzin otworzą swoje podwoje, organizując szereg tematycznych atrakcji.

Święto Rodziny Krakowskiej odbędzie się już po raz dwunasty w ramach kampanii miejskiej „Kraków stawia na rodzinę”, w tym roku pod nowym hasłem „Zagraj w zielone z rodziną”. Zostanie poświęcone w dużej mierze takim zagadnieniom jak: edukacja ekologiczna, kontakt z przyrodą i zwierzętami w mieście, aktywne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu, zdrowa żywność, zero waste, segregacja odpadów.

Święto w miejskich i komercyjnych podmiotach kultury, sportu i rekreacji - 24-26 maja

Przez trzy dni partnerzy Święta zorganizują pikniki rodzinne, konkursy plastyczne, spacery tematyczne, gry terenowe, wystawy z oprowadzeniem, akcje z zakresu ochrony zdrowia, a nawet wiślany spływ na galarze.

O edukację ekologiczną i historyczną najmłodszych zadbają m.in.: centrum „Symbioza”, krakowskie muzea, AGH, Biblioteka Kraków. Domy kultury i kluby rodziców z dziećmi do lat 3 przygotują eko-warsztaty, warsztaty muzyczne i teatralne, spotkania ze specjalistami. Będzie też okazja do zabawy w ogrodnika i sadzenia kwiatów!

Wśród licznych rozgrywek sportowych znajdzie się turniej tenisa stołowego i biegi: 8 KSOS Family Run i Bieg po Unii Europejskiej.

Atrakcje będą dla uczestników bezpłatne lub w preferencyjnych cenach.

Finał Święta - 26 maja (niedziela) w godz. 11-19

W niedzielę na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków odbędzie się finał Święta – rodzinny piknik z bogatym programem artystycznym oraz aktywnościami sportowymi i edukacyjnymi. Blisko 70 podmiotów miejskich oraz firm, w tym m.in. partnerzy gminnego programu Krakowska Karta Rodzinna 3+, przygotują prezentacje swojej działalności, konkursy z nagrodami, animacje dla dzieci i rodzin.

Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z ofertą miasta dla krakowskich rodzin z zakresu aktywności sportowych i rekreacyjnych, kultury, edukacji, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa.

Jak co roku, dużą publiczność zgromadzą zapewne pokazy psów ratowniczych oraz wyposażenia, sprzętu i pojazdów służb mundurowych (straży pożarnej, straży miejskiej, straży granicznej, policji i wojska). Tylko podczas Święta będzie można obejrzeć i zasiąść za kierownicą autobusu elektrycznego, czy mini zamiatarki do ulic.

Sportowym akcentem Święta będą gry i zabawy manualne dla osób w każdym wieku: badminton, bule, skakanki, fitness z instruktorem Dominiką Waksmundzką w ramach kampanii „Kraków w formie”, Nordic Walking, trening lekkoatletyczny dla dzieci.

Podczas wydarzenia będzie można bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne (np. mammografię dla kobiet), zasięgnąć porad zdrowotnych, w tym psychologicznych (z zakresu e-uzależnień) oraz wziąć udział w dobroczynnej akcji krwiodawstwa i adopcji bezdomnych zwierząt.

Dla najmłodszych zostanie zorganizowana strefa zabaw („dmuchańce”), a dla rodziców – strefa relaksu i gastronomii.

Wszystkie dzieci szczególnie zapraszamy na stoisko interaktywne Kreatech na zajęcia z robotyki (nauki programowania z Lego) oraz na spektakl ekologiczny ,,Ekosystem” przygotowany przez MOPS.

Program wydarzenia wzbogacą występy artystyczne dzieci, młodzieży i seniorów oraz o godz. 18:00 koncert gwiazdy wieczoru - zespołu coverowego LATAJĄCE TALERZE.

Święto Rodziny Krakowskiej to wspólny czas dla rodzin z dziećmi. Bądźcie z nami!

Niebawem pełny program wydarzenia.