Powiatowy program zwiększenia lesistości miasta Krakowa - informacje wstępne

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie informuje, że w oparciu o Uchwałę Nr XLIV/796/16 Rady Miasta Krakowa z dnia 25 maja 2016 r., na zamówienie Gminy Miejskiej Kraków – Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, przystąpiło do opracowania „Powiatowego programu zwiększenia lesistości miasta Krakowa na lata 2018-2040” oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych w przedmiocie projektu.
Program będzie określał zasady i warunki zwiększenia powierzchni lasów na terenie Gminy Miejskiej Kraków, docelowo na poziomie nie mniejszym niż 8% powierzchni Gminy.

Uchwała określiła priorytetowy obszar działań związanych ze zwiększeniem lesistości miasta Krakowa. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, jako wykonawca realizowanego zamówienia,podda dodatkowo analizie możliwość urządzania nowych obszarów leśnych, w tym lasów, w formie parków leśnych jako cel publiczny w rozumieniu art. 6 ust. 9c ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2016 r. poz. 2147).
W przedmiotowym Programie Wykonawca wykorzysta wnioski zawarte w opracowywanych przez Wydział Kształtowania Środowiska UMK "Kierunkach rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2017 - 2030". Analizie zostaną poddane miejscowe Plany zagospodarowania przestrzennego oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa (Uchwała Nr XII/87/03 z dnia 16 kwietnia 2003 r. zmieniona uchwałą Nr XCIII/1256/10 z dnia 3 marca 2010 r. zmieniona uchwałą Nr CXII/1700/14 z dnia 9 lipca 2014 r.)

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie z dniem 26 kwietnia 2017 roku podjęło współpracę z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie w zakresie realizacji zadania pn. opracowanie „Powiatowego programu zwiększenia lesistości miasta Krakowa na lata 2018-2040” wraz z przeprowadzeniem konsultacji społecznych.
Współpraca będzie polegać na:
  • konsultowaniu treści programu,
  • rozeznaniu możliwości włączenia do zalesień gruntów Skarbu Państwa w zarządzie nadleśnictw, których zasięg terytorialny pokrywa się z granicami Miasta Krakowa,
  • gotowości do wyhodowania odpłatnie materiału sadzeniowego odpowiedniego do wykonania zalesień.
W ramach przeprowadzenia nowych nasadzeń związanych z realizacją przedmiotowego Programu zostaną w oparciu o Zasady Hodowli Lasu wykorzystane rodzime gatunki drzew, zgodne z siedliskiem.
Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie celem realizacji projektu podjęło również współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Wydziałem Leśnym, Zakładem Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa.

W ramach I etapu prac Wykonawca przygotuje i uzgodni z Zamawiającym szczegóły założeń do Programu zalesień. Wystąpi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie o uzgodnienie założeń do Programu, zakresu i szczegółowości prognozy oddziaływania na środowisko. Wskaże tereny predestynowane do objęcia planami zalesień.
 
Według wstępnych kryteriów będą to:
  • grunty przeznaczone w MPZP jako grunty do zalesienia,
  • grunty już zalesione (zadrzewione) a będące w ewidencji innym rodzajem użytku,
  • obszary o znaczącym udziale porośniętych drzewami i krzewami gruntów rolniczych,
  • obszary nadrzeczne, starorzecza i okolice,
  • nieużytki poprzemysłowe,
  • grunty odcięte przez inwestycje liniowe (np. drogowe),
  • tereny po byłych stawach rybnych.
Wykonawca uzyska wstępną zgodę Zamawiającego na ujęcie tych terenów w Programie oraz przeprowadzi konsultacje z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków.

Konsultacje, rozpoczną się w czerwcu 2017 r. i polegać będą na przedłożeniu mieszkańcom Gminy Miejskiej Kraków wstępnie wytypowanych obszarów. Dokładne terminy konsultacji będą podane w późniejszym czasie, m.in. na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie w zakładce Nowe lasy zzm.krakow.pl/index.php/nowe-lasy.html.

O terminie wyłożenia projektu „Powiatowego programu zwiększenia lesistości miasta Krakowa na lata 2018-2040” mieszkańcy zostaną powiadomieni poprzez umieszczenie informacji w siedzibach Urzędu Miasta Krakowa, Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Krakowa, jak też w formie elektronicznej za pośrednictwem Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa i Miejskiej Prezentacji Internetowej „Magiczny Kraków”, miejskich stron internetowych poświęconych dialogowi społecznemu oraz za pośrednictwem dwutygodnika miejskiego KRAKÓW.PL. Projekt zostanie wyłożony na okres 30 dni w tychże siedzibach UMK i Rad Dzielnic oraz na omawianych stronach internetowych.

Wykonawca przeprowadzi konsultacje w formie przyjmowania pisemnych opinii do projektu. Istnieje możliwość składania opinii i wniosków już teraz, w formie elektronicznej, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Osobą odpowiedzialną za udzielanie ewentualnych wyjaśnień jest Jan Lach (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), przy czym anonimowe wnioski i opinie nie będą rozpatrywane.