Ogród z klasą - wyjątkowy program dla szkół

Program OGRÓD z KLASĄ to projekt Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie skierowany do Szkół Podstawowych na terenie gminy Kraków, który ma na celu inspirowanie i wspieranie szkół do zakładania ogrodów szkolnych – OGRODÓW Z KLASĄ

Zależy nam, by szkoły w Krakowie wykorzystały potencjał terenu zielonego przy szkole  i zyskały dodatkową klasę, zieloną pracownię, do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu i aktywnej nauki przez doświadczenie kontaktu z naturą. Dzięki temu dzieci będą miały możliwość bezpośredniej obserwacji procesów przyrodniczych oraz wpływania na nie przez pracę w ogrodzie. Będą mogły posiać, posadzić, pielęgnować, zbierać i skosztować owoców ze swojego ogrodu szkolnego. Większość dzieci w miastach nie ma takiej możliwości.

By teren przy szkole nadawał się tego musi być ciekawy i zachęcający do eksploracji, eksperymentowania i pracy. Musi być atrakcyjnym narzędziem edukacyjnym dla nauczycieli: być opisany, podzielony na strefy, wnętrza ogrodowe np. ogród warzywny, sensoryczny, łąka kwietnia, ogród ozdobny, strefa dla ptaków, czy motyli. Wszystko zależy od charakteru i pomysłowości szkoły oraz możliwości terenu. Nauczyciele w tym zakresie nie zostaną pozostawieni sami sobie. Otrzymają bowiem wsparcie merytoryczne, materiały szkoleniowe oraz w razie konieczności wsparcie rzeczowe pozwalające rozwijać zaplanowane działania.

Chcemy, aby ogród szkolny był też miejscem integracji całej społeczności szkolnej (nauczycieli, dzieci, rodziców i dziadków) a także społeczności lokalnej i najbliższych mieszkańców.

W programie OGRÓD z KLASĄ przewidziano nagrody. W miarę postępów Szkołom przyznawane będą certyfikaty od 1 stopnia do 4 tego – najbardziej zaawansowanego. 

Naszym celem jest stworzenie sieci i społeczności ogrodów szkolnych wymieniających się doświadczeniem i współpracujących ze sobą.

Program OGRÓD z KLASĄ w roku szkolnym 2019/20 prowadzony jest w formie pilotażowej, w której weźmie udział 18 szkół wyłonionych w procesie rekrutacji.

Aby wziąć udział w programie, należy zgłosić chęć udziału za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na: https://zzm.krakow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/ogrod-z-klasa.html

Do formularza należy załączyć poza danymi szkoły i osoby kontaktowej:

 • Opis terenu potencjalnego ogrodu(plik w załączeniu)
 • Zdjęcia terenu(do 5 zdjęć)
 • Mapkę z zaznaczonym terenem(może to być mapa z google.maps)

Zgłoszenia przyjmowane są do końca grudnia 2019r. Ogłoszenie wyników na początku lutego 2020 r.

DLACZEGO WARTO PRZYSTĄPIĆ DO PROGRAMU OGRÓD Z KLASĄ?

Ogród szkolny daje wiele korzyści udokumentowanych naukowo:

 • Dzieci aktywnie uczą się w ogrodzie – „zielonej klasie”, realizują program nauczania namacalnie poznając procesy przyrodnicze i eksperymentując, nie w ławce szkolnej,
  ale na zewnątrz w realnym środowisku
 • Uprawa roślin zachęca dzieciaki do lepszego i zdrowszego stylu życia.
 • Wspólna praca i rozwiązywanie problemów pomaga młodym ludziom lepiej komunikować się ze sobą i z otoczeniem. Rozwija odpowiedzialność, wzmacnia poczucie sprawczości i umiejętność rozwiązywania problemów i planowania.
 • Przebywanie w ogrodzie wydłuża koncentrację, wyostrza zmysł obserwacji. Ogród buduje zainteresowanie procesami przyrodniczymi i zaciekawienie naturą
 • Wspiera pozytywny stosunek do szkoły i nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z klasy. Poprawia stosunek ucznia do szkoły. Dzieci chętniej uczęszczają do szkoły.
 • Podnosi jakość oraz satysfakcję z pracy nauczycieli
 • Ogranicza występowanie u dzieci zespołu deficytu natury (NDD)

Więcej informacji na stronie projektu: https://zzm.krakow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/ogrod-z-klasa.html

Ewentualne pytania proszę kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt "Ogród z Klasą" stanowi część projektu RU:rban
 • Ostatnio zmienione .