Projekt pn.:
„Innovative technological platform to improve management of green areas for better climate adaptation” (akronim: LIFE URBANGREEN)

Źródło finansowania: Program LIFE oraz Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Opis projektu:

Międzynarodowy projekt realizowany w partnerstwie z R3 GIS sp. z o.o. (Lider), Anthea sp. z o.o., ProGea 4D sp. z o.o. oraz Uniwersytetem w Mediolanie. Projekt obejmował integrację istniejącej platformy "prototypowej" podstawowego zarządzania R3 TREES z 5 innowacyjnymi komponentami zarządzania terenami zieleni. Zintegrowana platforma została wdrożona i przetestowana w Rimini (Włochy) i w Krakowie.

Głównym celem projektu było zoptymalizowanie i przetestowanie innowacyjnej platformy technologicznej do monitorowania usług ekosystemowych obszarów zieleni miejskiej i poprawy zarządzania nimi w oparciu o technologie GIS.

Cele ogólne projektu obejmowały:

- redukcję emisji gazów cieplarnianych

- zmniejszanie zanieczyszczeń powietrza

- zwiększenie węgla zasymilowanego przez drzewa miejskie

- redukcję zużycia wody do nawadniania

- podkreślenie korzyści miejskich terenów zielonych i umożliwienie mieszkańcom udziału w zarządzaniu nimi.

Cele długofalowe projektu to:

- adaptacja do zmian klimatu

- zrównoważony rozwój obszarów miejskich

Efekty projektu:

Bezpośrednim efektem projektu dla Gminy Miejskiej Kraków jest wdrożenie inteligentnego i zintegrowanego systemu, który monitoruje i reguluje wszystkie działania związane z zarządzaniem obszarami zielonymi w miastach, maksymalizując korzyści ekologiczne.

Całkowita wartość projektu dla ZZM: 406 270,75 EUR

dofinansowanie z Funduszy Europejskich oraz NFOŚiGW: 286 323,51 EUR


Co mówią nam drzewa?

Miasta Rimini i Kraków przeanalizowały prawie 90 000 drzew rosnących w mieście porównując ich lokalizację, gatunek i wiek jak również zdolność do pochłaniania szkodliwego dla klimatu CO2 oraz...

Drzewa jako obrońcy klimatu

Projekt LIFE URBANGREEN bada, ile dwutlenku węgla drzewa trwale przyswajają oraz ile gromadzą go w swojej biomasie drzewnej.

Woda to życie: nowy moduł na GreenSpaces

Każde stworzenie potrzebuje wody. Podobnie jak nasze miejskie drzewa. Ich potrzeby nie zawsze są takie same. To, czy drzewo potrzebuje więcej, czy mniej wody, zależy między innymi od lokalizacji,...

Life Urbangreen - o zarządzaniu zielenią

Głównym jego celem jest stworzenie platformy do zarządzania terenami zieleni, która ma pomagać w efektywnym wykorzystaniu informacji przestrzennych.

Postępy w projekcie Life Urbangreen

Głównym celem LIFE URBANGREEN jest stworzenie i zoptymalizowanie innowacyjnej platformy technologicznej do monitorowania usług ekosystemowych obszarów zieleni miejskiej i poprawy zarządzania nimi.