Podsumowanie spotkania informacyjno-konsultacyjnego z mieszkańcami dot projektu ogrodu parcelowego na Zakamyczu

13 czerwca 2024, godz. 17.00-19.00
Miejsce spotkania: Obserwatorium Astronomiczne UJ, ul. Orla 171


Celem spotkania było poinformowanie mieszkańców o szczegółach realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej projektu “CoFarm4Cities” (finansowanego z funduszy europejskich z programu Interreg) oraz zebranie propozycji na działania animacyjne prowadzone przez przyszłego operatora ogrodu parcelowego. Cel ten udało się zrealizować tylko częściowo, gdyż zaprezentowane informacje dotyczące projektu wywołały dużą ilość pytań i komentarzy ze strony uczestników/uczestniczek spotkania (ok 35 osób) i całość zaplanowanego czasu została przeznaczona na odpowiedzi na zadane przez mieszkańców i mieszkanki pytania. Udzielali ich przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej: Dyrektor Łukasz Pawlik, Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierowniczka zespołu „Kraków w zieleni” oraz Angelika Książek, starszy specjalista.

W części informacyjnej zostały zaprezentowane założenia projektu “CoFarm4Cities”, którego celem jest pilotażowe wdrożenie zrównoważonego modelu rolnictwa miejskiego oraz model funkcjonowania ogrodu społecznego parcelowego. Zostały również przedstawione uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowego terenu planowanej inwestycji wraz ze szczegółami projektu ogrodu społecznego parcelowego. 

Zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Zakamycze” w obszarze którego zlokalizowana jest działka planowanego ogrodu (oznaczenie w MPZP ZNp.3 - Teren zieleni w parku krajobrazowym), minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego to 90%, istnieje zakaz lokalizacji budynków, a maksymalna wysokość zabudowy dla obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej to 5 m. Dodatkowo w południowej części działki terenu występuje spadek powyżej 12%, co predysponuje tę część do występowania ruchów masowych. Wszystkie te uregulowania znacząco zawężają zakres możliwych rozwiązań dla tego terenu, wykluczając choćby boisko typu orlik, czy “tradycyjny” plac zabaw.

Proponowany pomysł to stworzenie ogrodu będącego połączeniem ogrodu społecznego (użytkowanego wspólnie przez lokalną społeczność) oraz ogrodu parcelowego. Parcele o rozmiarze  25 m2 każda, w planowanej liczbie 47, przydzielane będą poszczególnym osobom lub grupom osób np. rodzinie, znajomym etc. Do marca 2026 użytkowanie parcel będzie bezpłatne (finansowane w ramach projektu), od kwietnia 2026 za dzierżawę parceli będą pobierane opłaty w wysokości 300-500 zł rocznie.

Współdzielone przez użytkowników ogrodu będą:

  • narzędzia,
  • woda,
  • strefa kompostowa,
  • strefa rekreacji,
  • wyposażony skład na narzędzia,
  • toaleta

 
Zarządzanie ogrodem zostanie przekazane operatorowi (organizacja pozarządowa), którego zadaniem będzie:

  1. Zarządzanie ogrodem, w tym:
  • Przydzielanie rabat użytkownikom,
  • Rozliczanie mediów,
  • Kompostowanie,
  • Egzekwowanie Regulaminu
  • Bieżąca obsługa i utrzymanie
  1. Działalność edukacyjna.
  2. Działalność integracyjna.
  3. Uprawa na mini farmie.

Regulamin Ogrodu Społecznego Parcelowego zostanie wypracowany w procesie partycypacyjnym z Operatorem, Ogrodnikami oraz Lokalną Społecznością.

Teren ogrodu podzielony będzie na 2 części:

1. Ogólnodostępną strefę rekreacji (połączoną np z naturalnym placem zabaw)

2. Strefę ogrodu z wydzielonymi częściami: strefą ogrodniczą, strefą upraw operatora, zaplecze gospodarcze (obejmujące dwa budynki będące samowolą budowlaną znajdujące się na terenie działki)

Planowana infrastruktura ogrodu to:

  • Ogrodzenie
  • Woda
  • Prąd
  • Kompostownik
  • Toaleta
  • Narzędziownik
  • Przestrzeń wspólna


Planowany harmonogram prac:

  • czerwiec 2024 - prezentacja projektu ogrodu
  • lipiec-sierpień 2024 - przetarg na roboty budowlane
  • wrzesień-październik 2024 - spotkanie w celu wypracowania kryteriów przy wyborze operatora
  • listopad-grudzień 2024 - wyłonienie operatora
  • luty-marzec 2025 - spotkanie projektowe poświęcone zaprojektowaniu przestrzeni rekreacji
  • kwiecień-maj 2025 - wspólne tworzenie przestrzeni rekreacji
  • maj 2025 - zakończenie prac projektowych, start ogrodu
  • marzec 2026 - zakończenie projektu CoFarm4Cities

Pytania i komentarze uczestników/czek spotkania, które nastąpiły po części informacyjnej, zostały zgrupowane w bloki tematyczne i podsumowane w formie tabeli, uwzględniającej również odpowiedzi ze strony przedstawicieli Zarządu Zieleni Miejskiej.

Pytanie/komentarz

Odpowiedź

Dlaczego zostało wybrane akurat to miejsce na lokalizację ogrodu?

Rozważanych było kilka lokalizacji, w tym mi.in. teren przy Rondzie Polsad, ale ostatecznie to miało najlepsze uwarunkowania przestrzenne, a także najlepsze z punktu widzenia realizowanego projektu unijnego tzn. „przeciwdziałaniu rozlewania się miast i wypierania rolnictwa z miast poprzez zabudowę”.

Dlaczego projekt nie był skonsultowany z mieszkańcami wcześniej?

Pierwsze spotkanie nt. przedmiotowego projektu odbyło się w grudniu 2023 r, jednak przyszło na nie niewiele osób z okolic Zakamycza, mimo że w okolicy Zakamycza wisiały plakaty, a zaproszenie zostało przekazane do Rady Dzielnicy Zwierzyniec. Podjęto również próbę kontaktu telefonicznego, jednak nikt z Rady Dzielnicy nie skontaktował się w tym czasie z ZZM w tej sprawie. Na spotkaniu, byli za to obecni mieszkańcy dalszych okolic, mimo że kanały dotarcia z informacją do nich były takie same jak do mieszkańców Zakamycza. Rada Dzielnicy Zwierzyniec zaangażowała się w promocję spotkania, które odbyło się w kwietniu i było dedykowane organizacjom pozarządowym (potencjalnym operatorom) oraz w czerwcu, dedykowanym mieszkańcom. Wniosek po stronie ZZM: zadbać w przyszłości o jeszcze szersze upowszechnienie zaproszenia na konsultacje i robić je z większym wyprzedzeniem.

Na jakim etapie projektu jesteśmy aktualnie?

Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem prac, jesteśmy na etapie tuż przed ogłoszeniem przetargu na prace budowlane.

Dlaczego nie przewidziano parkingu w ramach projektu?

Zatoka parkingowa została przewidziana w nowym planie miejscowym, jednak ZZM nie ma środków na jej realizację. Nie jest to zresztą w kompetencjach tej jednostki.

Potrzebujemy placu zabaw dla dzieci (wnioskowała o niego również Rada Dzielnicy Zwierzyniec), czy jest możliwe jego powstanie w ramach  strefy rekreacji?

 

(w tym wątku pojawiły się pojedyncze głosy, że plac zabaw będzie generował hałas i nie wszyscy go potrzebują)

 

Zgodnie z zapisami MPZP, na tym obszarze minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego to 90%, co narzuca kształt pewnych rozwiązań projektowych. Z całą pewnością społeczność lokalna zostanie zaproszona do projektowania otwartej strefy rekreacji uwzględniającej elementy naturalnego placu zabaw, które będą możliwe do zrealizowania; niemniej cały proces musi się odbyć w zgodzie z istniejącymi ramami prawnymi.

Czy cały teren ogrodu będzie ogrodzony? A jeżeli nie, czy jest możliwe aby ogrodzony był cały teren? (obawa m.in o dziki)

Wg pierwotnego planu ogrodzone miały być wszystkie części poza ogólnodostępną częścią rekreacyjną. Niemniej ZZM weźmie pod uwagę komentarz dotyczący potrzeby ogrodzenia całego terenu i sprawdzi możliwości realizacji tego postulatu.

Teren zostanie uzbrojony dzięki realizacji projektu - czy jeżeli nie będzie zainteresowania parcelami/ogrodem zmieni się status prawny terenu?

Uzbrojenie terenu w prąd i wodę nie zmieni jego statusu prawnego. Jeśli nie będzie zainteresowania parcelami teren pozostanie uzbrojony, ale jego status prawny się nie zmieni.

Czy projekt był konsultowany z ekspertami ds środowiska - jak jego realizacja wpłynie na otaczający ekosystem?

Projekt był konsultowany z ekspertami ZZM zajmującymi się ochroną środowiska i nie zidentyfikowane żadnego negatywnego wpływu na otoczenie.

Czy z ogrodu będą korzystać mieszkańcy innych dzielnic? Bo jeżeli tak, istnieje obawa o to, że jeżeli z ogrodu korzystać będą w dużej liczbie mieszkańcy z miejsc oddalonych od ogrodu, zaparkowane samochody będą utrudniać przejazd mieszkańcom Zakamycza

 

 

 

Wyłoniony Operator wraz ze społecznością lokalną wypracuje kryteria przyznawania działek parcelowych i będzie do nich można wprowadzić np. kryterium odległości od zamieszkania (im bliżej ogrodu, tym więcej punktów). To tylko jedna z możliwości, wszystko zostanie wypracowane w partycypacyjnym procesie ze społecznością lokalną. Doświadczenie innych ogrodów społecznych pokazuje, że z ogrodów tego typu korzysta głównie lokalna społeczność, która ma blisko do ogrodu

 

Propozycja: mniejsza liczba parcel niz 47

ZZM rozważy zmniejszenie ilości parceli, ale należy się liczyć z tym, że wtedy koszt pojedynczej parceli będzie droższy, i pytanie, czy ogrodników korzystających z nich będzie na nie wówczas stać

 

Kto zdecyduje o tym, czy projekt będzie kontynuowany?

Zarząd Zieleni Miejskiej - biorąc pod uwagę wszystkie głosy, zarówno te, które wybrzmiały na spotkaniu, jak i te, które docierają indywidualnie do ZZM