Fort Batowice

Powierzchnia: 6,44 ha.
Lokalizacja: Dzielnica XV - przy ul. Wawelskiej.

Fort 48 Batowice jest miejscem o szczególnym znaczeniu historycznym i przyrodniczym. Te pochodzące z XIX wieku fortyfikacje są istną enklawą bioróżnorodności. Szczególnie chętnie korzystają z tego miejsca nietoperze.  Z kolei drzewa wyrastające z dachu fortu są idealnym dowodem na siłę natury, która pokonuje wszystkie przeciwności losu.

Od 2013 roku odbywają się tu Żywe Lekcje Historii, podczas których można zapoznać się z epokową bronią i wziąć udział w inscenizacji bitwy z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Ten zabytkowy park jest idelanym miejscem na odpoczynek czy piknik. W cieniu drzew o sędziwych rozmiarach każdy znajdzie ukojenie.

W parku wydzielono również specjalne strefy przyrodnicze – miejsca, w których architektem jest sama przyroda. Miejsca, w których nie grabi się liści, nie kosi się trawy i nie wykonuje zabiegów pielągnacyjnych. A to wszystko z myślą o zwierzętach. 

Park zamieszkują m.in. oswojone wiewiórki, które z pewnością spotkacie podczas pobytu w parku. Zieleń i asfaltowe ścieżki idealnie nadają się na spacery, jazdę na rowerze czy deskorolce. W parku znajduje się również kilka urządzeń zabawowych dla dzieci – huśtawki, bujaki czy karuzela.

 
Atrakcje:
-
Fort Batowice

- plac zabaw

Komunikacja miejska:
Pobliskie przystanki: Mistrzejowice, Miśnieńska