Park Kieszonkowy Ogród Krakowianek

Ogród Krakowianek
Dzielnica IV – Prądnik Biały, ul. Prądnicka
Lokalizacja
Powierzchnia 0,39 ha

Przy ul. Prądnickiej w rejonie Nowego Kleparza nieopodal fortu powstało wyjątkowe zielone miejsce upamiętniające nadanie praw wyborczych kobietom. Polska jako jeden z pierwszych krajów zdecydowała się na taki krok. Ogród Krakowianek to upamiętnienie tego wydarzenia i podkreślenie jego tak ważnej roli. W centralnej części ogrodu znajduje się czerwona pergola, która jest również ścieżką dydaktyczną. Znajduje się na niej historia niezwykle trudnej drogi do wolności wyborczej kobiet w Polsce, która zakończyła się sukcesem - dekretem Naczelnika Państwa z 28 listopada 1918 roku. To wydarzenie postawiło Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i postępowych państw Europy.

 

Na tablicach szczegółowiej przybliżone zostały biografie postaci, które zapisały się na drodze emancypacji kobiet. Kilkanaście wyjątkowych kobiet i ich wytrwałe dążenie do równouprawnienia. Wszystkie ich odważne działania na tle politycznych wydarzeń, sprawiły, że od ponad stu lat głos wyborczy kobiety jest równie ważny co mężczyzny. Ścieżka dydaktyczna wzbogacona została o wiele fotografii z tego okresu. Informacje na tablicach przetłumaczone zostały na język angielski, dlatego obcokrajowcy odwiedzając to miejsce będą mieli okazje zaznajomić się z tak ważnym wydarzeniem dla polskich kobiet.

Przez ogród prowadzą nowe, komfortowe alejki spacerowe, przy których znajdują się ławki.  Przemieszczajć się główną osią komunikacyjną można dojść do placu pamięci z symboliczną datą 28.11.1918 r. zamontowaną w postaci tablicy. Nową przestrzeń w centrum miasta uzupełniły nasadzenia kilku tysięcy kolorowych kwiatów, krzewów pnączy i cebul oraz stu drzew. Drzewa symbolizują przypadającą w 2018 roku – setną rocznice nadania praw wyborczych kobietom.

Niezwykła zielona strefa to miejsce idealne na organizowanie kameralnych wydarzeń kulturalnych oraz przestrzeń odpoczynku dla każdego odwiedzającego Ogród Krakowianek.


  • Ostatnio zmienione .