Sianie łąk kwietnych
Innowacyjne działania antysmogowe to również łąki kwietne, które w Krakowie zostały wysiane na 10 ha.
Są one wspaniałą alternatywą dla monokulturowych trawników, których zdolność pochłaniania zanieczyszczeń jest zdecydowanie mniejsza. Łąka kwietna to rozwiązanie które ma bardzo wiele zalet przewyższających to co w przestrzeni miejskiej daje zwykły trawnik.
Po pierwsze posiada dużo większe walory estetyczne, pozytywnie wpływa na krajobraz, jest kolorowa, kwiaty pachną itp. Łąki kwietne mają tak dobrane mieszanki roślin, żeby różne rośliny mogły kwitnąć od wiosny aż po późną jesień. Łąk kwietnych nie trzeba kosić tak regularnie, wystarczy dwa razy na sezon w ramach pielęgnacji. Różnorodność roślin i gatunków sprawia również, że łąka kwietna ma dużo większe zdolności pyłochwytne, sprzyja poprawie czystości powietrza. Jest więc dużo lepszym sposobem na przeciwdziałanie zjawisku smogu w mieście. Łąka jest również siedliskiem różnego rodzaju owadów. Stworzenie łąki kwietnej jest możliwe praktycznie w każdym miejscu gdzie nie dominują duże drzewa i jest odpowiednie nasłonecznienie.
Mieszanki roślin zostały tak dobrane, aby wysiewane gatunki dobrze znosiły ciężkie warunki np. gleby, albo terenów mocno zdegradowanych przez człowieka. Na takich terenach nie sprawdza się trawnik i łąka kwietna jest dla nich alternatywą.
Łąki kwietne posiane zostały w 20 lokalizacjach:
- ul. Josepha Conrada
- ul. Wielicka
- ul. Marii Konopnickiej
- ul. Zabłocie/Gustawa Herlinga Grudzińskiego
- ul. Na Zjeździe
- Rondo Barei
- al. Powstania Warszawskiego
- al. Pokoju
- ul. Nowosądecka/Witosa
- ul. Bora Komorowskiego
- ul. Armii Krajowej
- ul. Ćwiklińskiej
- Park Lotników Polskich
- Park Jordana
- Park Kurdwanów
- Park Rżąka
- Park Aleksandry
- Bulwary – hotel dla owadów
- Park Tysiąclecia
- Park Maćka i Doroty