Sianie łąk kwietnych

Innowacyjne działania antysmogowe to również łąki kwietne, które w Krakowie zostały wysiane na 10 ha.

Są one wspaniałą alternatywą dla monokulturowych trawników, których zdolność pochłaniania zanieczyszczeń jest zdecydowanie mniejsza. Łąka kwietna to rozwiązanie które ma bardzo wiele zalet przewyższających to co w przestrzeni miejskiej daje zwykły trawnik.

Po pierwsze posiada dużo większe walory estetyczne, pozytywnie wpływa na krajobraz, jest kolorowa, kwiaty pachną itp. Łąki kwietne mają tak dobrane mieszanki roślin, żeby różne rośliny mogły kwitnąć od wiosny aż po późną jesień. Łąk kwietnych nie trzeba kosić tak regularnie, wystarczy dwa razy na sezon w ramach pielęgnacji. Różnorodność roślin i gatunków sprawia również, że łąka kwietna ma dużo większe zdolności pyłochwytne, sprzyja poprawie czystości powietrza. Jest więc dużo lepszym sposobem na przeciwdziałanie zjawisku smogu w mieście. Łąka jest również siedliskiem różnego rodzaju owadów. Stworzenie łąki kwietnej jest możliwe praktycznie w każdym miejscu gdzie nie dominują duże drzewa i jest odpowiednie nasłonecznienie.

Mieszanki roślin zostały tak dobrane, aby wysiewane gatunki dobrze znosiły ciężkie warunki np. gleby, albo terenów mocno zdegradowanych przez człowieka. Na takich terenach nie sprawdza się trawnik i łąka kwietna jest dla nich alternatywą.

Łąki kwietne posiane zostały w 20 lokalizacjach:

 1. ul. Josepha Conrada
 2. ul. Wielicka
 3. ul. Marii Konopnickiej
 4. ul. Zabłocie/Gustawa Herlinga Grudzińskiego
 5. ul. Na Zjeździe
 6. Rondo Barei
 7. al. Powstania Warszawskiego
 8. al. Pokoju
 9. ul. Nowosądecka/Witosa
 10. ul. Bora Komorowskiego
 11. ul. Armii Krajowej
 12. ul. Ćwiklińskiej
 13. Park Lotników Polskich
 14. Park Jordana
 15. Park Kurdwanów
 16. Park Rżąka
 17. Park Aleksandry
 18. Bulwary – hotel dla owadów
 19. Park Tysiąclecia
 20. Park Maćka i Doroty
 • Ostatnio zmienione .