Raport - Październik 2024

W dniu 30 października 2024 roku, spotkanie koordynacyjne zostało połączone ze spotkaniem/konsultacją z panią mgr inż. arch. Katarzyną Urbańską - Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w ramach którego zaprezentowano wyniki badań, prac i ustaleń związanych z realizacją tematu.


W ramach spotkania omówiono:

  1. Opracowanie i wnioski z analizy historycznych doborów gatunkowych oraz ich lokalizacji. Omówiono historyczne, ilościowe, czasowe, użycie gatunków i odmian, które znajdują, a które nie znajdują, zastosowania w obecnych warunkach klimatycznych. Zaproponowano przykłady optymalizacji doboru optymalnych form gatunkowych i odmianowych drzew pod względem rozmiaru i kształtu, w szczególności dla miejsc najbardziej wrażliwych widokowo oraz w dostosowaniu do warunków bytowych dla drzew na Rynku.
  1. Zaproponowano postepowanie dotyczące istniejących drzew na Rynku, na bazie dokonanej oceny, pod kątem możliwości ich dalszego trwania, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa użytkowników oraz ich szans na dalszy wzrost i rozwój. Zaproponowano plan na wymianę niektórych drzew, które nie wykazują dobrych rokowań pomimo podejmowanych działań pielęgnacyjnych. Wymiana może zostać wykonana równolegle z wprowadzeniem nowych drzew w celu poprawy stanu ogólnego całości stanu drzew na Rynku.
  1. Opracowanie i wnioski z analiz widokowych w oparciu o uszczegółowiony model 3D Rynku, wyniki oceny powiązań widokowych, w kontekście wpływu nowo proponowanych drzew na poszczególne chronione widoki. W oparciu o model wskazano, które widoki są najważniejsze do ochrony, w kontekście wprowadzenia nowych drzew.
  2. Opracowanie i wnioski z analiz dotyczących rozpoznania ograniczeń archeologiczno-technicznych dla możliwości posadzenia nowych drzew. Wskazano miejsca – lokalizacje „bezpieczne” dla wprowadzenia drzew z punktu widzenia ochrony zabytków archeologicznych. Ostateczne lokalizacje zostaną ustalone po skorelowaniu wyników badań z wynikami prac georadarowych.
  3. W ramach projektu docelowego, doprecyzowane zostaną ostatecznie przestrzenie dla drzew omijających zakres niezbędnych stref wykluczenia, wynikających z obostrzeń archeologicznych, istniejących reliktów, obiektów podziemnych i w części infrastruktury podziemnej.
  4. Nowe propozycje dla doboru gatunkowego/odmianowego dla poszczególnych miejsc uwzględniają możliwości terenowe oraz warunki wzrostu. Przygotowane są wskazania dla zróżnicowania materiału sadzeniowego w celu poprawy odporności biologicznej przyszłych drzew oraz dostosowania ich do warunków wzrostu na płycie rynku.
  5. Ustalono warunki przekazania dokumentacji do zaopiniowania przez MWKZ.

 

Ponadto, zespół autorski i przedstawiciele ZZM uczestniczyli w naradzie dotyczącej doboru gatunkowego oraz w wizji terenowej, gdzie omówiono zasięgi i doprecyzowano zakres rozpoznania przestrzeni dla korzenienia się drzew z użyciem metod georadarowych. Ustalono, że wyniki tego rozpoznania będą omówione na następnym spotkaniu.