“Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” - Najnowsze informacje!

W połowie maja Politechnika Krakowska rozpoczęła prace projektowe w zakresie opracowania kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania BO “Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”.


Ich efektem będzie opracowanie koncepcji rearanżacji zagospodarowania płyty Rynku Głównego, wyznaczającej sposób i zakres posadzenia dodatkowych drzew w tej historycznej przestrzeni.

Prowadzone działania na obecnym etapie dotyczą rozpoznania ograniczeń archeologiczno-technicznych dla możliwości posadzenia nowych drzew. Aby móc wykonać to jak najlepiej w dniach 29-30.10 prowadzone były badania georadarem oraz wykonywane dronem skanowanie 3D. Wyniki prac georadarowych pozwolą, w projekcie docelowym, doprecyzować zakres niezbędnych stref wykluczenia, wynikających z obostrzeń archeologicznych, istniejących reliktów, obiektów podziemnych i w części infrastruktury podziemnej.

Jak podkreśla kierownik zespołu badawczego dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej prace prowadzone były przy użyciu nowoczesnych skanerów. – „Potrafią z dużą dokładnością zdiagnozować co znajduje się pod płytą Rynku w poszczególnych obszarach tak, by wyznaczyć te sektory, które nadają się jako miejsca nasadzeń. Pamiętajmy o tym, że jest to teren objęty ochroną UNESCO. Nie możemy sobie pozwolić na dowolność w działaniach. Staranność jest konieczna po to, aby nowe drzewa faktycznie wkomponowały się w Rynek na stałe, a nie były tylko krótkim epizodem.”

Na podstawie przeprowadzonych już badań ustalono, iż drzewa nie mogą pojawić się w pobliżu Pomnika Adama Mickiewicza. Jak wskazuje ekspert z Politechniki Krakowskiej – „Tam pod ziemią mamy muzeum, tam są najciekawsze elementy archeologiczne, które mogłyby na tym ucierpieć. Natomiast po drugiej stronie Sukiennic, od strony Skarbonki, jest więcej możliwości i liczymy na to, że tutaj można wprowadzić tych drzew więcej niż jest obecnie. Myślę, że może to być między 20 a 30 drzew. Drzewa nie mogą zasłaniać kluczowych widoków na Rynek, tych ze wszystkich prowadzących do niego ulic ani uniemożliwiać realizacji odbywających się na nim dotąd wydarzeń, czyli różnych koncertów, kiermaszów czy targów. Stąd rozważane jest posadzenie większej liczby drzew w pobliżu Wieży Ratuszowej. Drugim takim miejscem jest otoczenie kościoła św. Wojciecha. Różne gatunki drzew przy nim rosną prawdopodobnie od około 200 lat. Najstarsze drzewo spośród tych rosnących na Rynku Głównym - dąb - rośnie właśnie w tamtym miejscu.”

Dodatkowo należy pamiętać o warunkach, które muszą zostać zachowane, aby był możliwy zdrowy wzrost posadzonych drzew.  – „Musimy pamiętać, że jeżeli oczekujemy względnie dużych koron, to ta korona musi być zasilana przez system korzeniowy, który gdzieś musi się rozrosnąć. Musimy znaleźć na to miejsce. Tylko wtedy będziemy mieć ten efekt, o który nam chodzi, a to nie tylko wykonanie samych nasadzeń, ale stworzenie względnie trwałego wyposażenia przestrzeni Rynku w postaci zielonej tkanki centrum miasta” wymienia  dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek. 

Analizowane są nowe propozycje dla doboru gatunkowego do poszczególnych miejsc. Poszukiwania zmierzają do zróżnicowania materiału sadzeniowego w celu poprawy odporności biologicznej przyszłych drzew oraz dostosowania ich do warunków wzrostu na płycie rynku. Ze względu na historyczne zależności eksperci z PK skłaniają się ku gatunkom drzew liściastych. Brane pod uwagę zostaną odmiany robinii akacjowych, ale również inne mające możliwość przetrwania w warunkach jakie panują na Rynku Głównym jak np. klony czy lipy. 

Warto zaznaczyć, że prowadzone przez ekspertów działania oprócz planowanego zazielenienie płyty rynku dążą do poprawy warunków bytowania rosnących już tam drzew. Dlatego możliwe, że niektóre drzewa będą musiały być wymienione. 

Całościowy raport w postaci wstępnej koncepcji sadzenia drzew na Rynku wraz z wizualizacjami przedstawiony zostanie do zaopiniowania konserwatorowi zabytków. 

Następnie zgodnie z harmonogramem w 2025 planowane jest opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę dla przedmiotowego zadania.