Raport - Sierpień 2024
W ramach spotkania koordynacyjnego nastąpiła wymiana informacji w zakresie postępów prac i ustaleń związanych z realizacją tematu.
W ramach oceny postępów realizacji zadania ustalono:
- Zespół autorski i przedstawiciele ZZM ustalili konieczność i zakres rozpoznania przestrzeni dla korzenienia się drzew z użyciem georadaru. Zadecydowano o konieczności wizji lokalnej z operatorem georadaru która odbędzie się w bieżącym miesiącu. Niezbędne jest dopracowanie technicznych wymogów dla prac oraz przebiegu prac w kontekście uwarunkowań użytkowania Rynku.
- Trwają prace finalne nad analizą historycznych doborów gatunkowych. Celem jest wybór optymalnych form gatunkowych i odmianowych drzew, w szczególności dla miejsc najbardziej wrażliwych widokowo.
- W zakresie oceny istniejących drzew na Rynku, stwierdzono obecność patogenu grzybowego – żółciała siarkowego na jednym z drzew. Jest to istotna informacja w kontekście obecnego i przyszłego wyposażenia rynku w zieleń oraz bezpieczeństwa użytkowników.
- Finalizowane są prace dotyczące rozpoznania ograniczeń archeologiczno-technicznych dla możliwości posadzenia nowych drzew. Planowane prace georadarowe pozwolą doprecyzować zakres niezbędnych stref wykluczenia, wynikających z obostrzeń archeologicznych, istniejących reliktów, obiektów podziemnych i w części infrastruktury podziemnej.
- Zaistniała potrzeba ustalenia warunków wodnych dla drzew w celu ustalenia zapotrzebowania na wodę.
- Trwa uszczegółowianie modelu 3D Rynku dla potrzeb oceny powiązań widokowych i oceny wpływu nowo proponowanych drzew na poszczególne chronione widoki. Przygotowano kolejną część analizy widokowej dla rynku pod względem wpływu nasadzeń na kluczowe widoki.
- Weryfikowane są potencjalne miejsca do nasadzeń nowych drzew pod względem widokowym, a kolejno technicznym.
- Trwa analiza doboru gatunkowego do poszczególnych miejsc oraz dyskusja nad genetycznym zróżnicowaniem materiału sadzeniowego w celu poprawy odporności biologicznej przyszłych drzew.
- Ostatnio zmienione .