Zima nieśmiało przyszła do naszego miasta.

W ogrodzie

Jeszcze jest czas na zadbanie o drzewa iglaste w naszych ogrodach. Jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, otul iglaki. Wystarczy obwiązać większe drzewa zimozielone o kolumnowej budowie sznurkiem - nie za mocno. Pozwoli to uniknąć wystąpienia okiści*. Na młode drzewka wystarczy założyć czapkę z białej agrowłókniny. Pamiętaj, aby nie usuwać śniegu spod drzew. Stanowi on naturalną barierę przed mrozem i chroni korzenie przed przemarzaniem. Roślinny iglaste w przeciwieństwie do drzew liściastych, w okresie zimy tracą wodę przez swoje igły. Gdy temperatura wzrasta powyżej zera warto je podlać.

Drzewa liściaste nie wymagają podlewania. Drzewka owocowe warto pobielić wapnem oraz usunąć resztę opadłych owoców.

Powinno się również zadbać o trawnik. Należy usunąć lód, który utrudnia wymianę gazów i w miarę możliwości unikać chodzenia po trawniku, aby go nie zniszczyć.

*Okiść – zalegający śnieg na gałęziach drzew iglastych, który może doprowadzić do połamania gałęzi lub wygięcia pędów.W domu

Nie zapominaj o roślinach w swoim domu. Dzień jest krótszy więc ich wzrost jest zahamowany, ale nie wstrzymany. Jeśli trzymasz kwiaty w bliskiej odległości od kaloryfera lub innego źródła ciepła pamiętaj o regularnym podlewaniu. W słonecznie dni kwiaty, które stoją w większej odległości od słońca możesz zbliżyć do okna.