Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje cyklicznie, bądź przy okazji różnego rodzaju wydarzeń miejskich, warsztaty pod nazwą „ABC miejskiego ogrodnictwa”.

Jest to świetna okazja, aby pasją do zieleni zarażać przede wszystkim najmłodszych krakowian. Poprzez wspólną naukę i zabawę pokazujemy, to co świat zdążył już zauważyć i niezwykle docenić – piękny, zielony ogródek może pojawić się na każdym miejskim balkonie po to, by cieszyć oko pięknymi kolorowymi kwiatami, czy ziołami, które z powodzeniem wykorzystamy w kuchni. Niech więc ogrody powrócą do wielkich miast i cieszą nasze oczy. Na warsztatach „ABC miejskiego ogrodnictwa” przekazujemy informacje na temat nawadniania roślin, ich właściwości, a także tego jak wykonać mały, miejski kompostownik na balkonie. Wszystko w formie zabawy, wspólnych aktywności, takich jak sadzenie ziół, rozwiązywanie quizów, a przede wszystkim słuchanie i rozmowa. Zapleczem edukacyjnym warsztatów są przestrzenne standy poświęcone wyżej wymienionej tematyce. Uczestnicy mają więc możliwość połączenia teorii z praktyką, obejrzenia roślin, sprawdzenia jak wygląda kompostownik na różnych etapach rozkładu, jak zaplanować można własny, domowy system nawadniania roślin. Rozszerzeniem wiedzy zdobytej podczas warsztatów są dedykowane tematyce ogrodnictwa miejskiego ulotki, które każdy z uczestników może zabrać ze sobą.

Przeprowadzone już warsztaty były dla nas potwierdzeniem, że jest to tematyka, która cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców, a część praktyczna warsztatów jest zawsze ogromną radością i dla mniejszych i tych większych uczestników. Pokazuje to, że edukacja mieszkańców w tym zakresie jest działaniem potrzebnym, a co za tym idzie mogącym przynieść ogromne zalety w postaci wykształcenia, zwłaszcza wśród najmłodszych krakowian, postaw proekologicznych, zamiłowania do zieleni, którą w łatwy sposób można współtworzyć w mieście. Działania w skali mikro to bardzo ważny etap w zrozumieniu tego, po co zieleń jest nam potrzebna w ogóle i dlaczego jej obecność tak mocno wpływa na jakość naszego życia.