Parkobus w Zieleni

ParkoBus w Zieleni „Naturalne relacje”

W tej edycji będziecie mieli do wyboru spacer lub zajęcia z nordic walking! Zajęcia są bezpłatne, lecz obowiązują zapisy, które znajdziecie na stronie internetowej Kraków w zieleni ZZM w zakładce wydarzenia! 

Zapisy będą uruchamiane tydzień przed każdym wydarzeniem! Pierwsze zapisy ruszają zaraz po świętach Wielkanocnych także bądźcie w gotowości, bo z doświadczenia wiemy, że miejsca rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki. 

Już od kilku lat wspólnie podróżujemy ParkoBusem do wyjątkowych i często nieznanych zielonych miejsc w Krakowie. Jeździliśmy ze znanymi krakowianami, docieraliśmy do najodleglejszych miejsc naszego miasta, ćwiczyliśmy prawidłowe chodzenie z kijami nordic walking, a także zgłębialiśmy tajemnice fotografii przyrody. Każdego roku nasze wyprawy przybierały nieco inną formułę, więc i tym razem mamy dla Was coś nowego.

Spokojnie, dalej będziemy podróżować do zielonych miejsc w naszym mieście. Tegoroczna edycja ParkoBusu w Zieleni nosi podtytuł „Naturalne Relacje”. Każda wyprawa, nie tylko zabierze nas w inne ciekawe miejsca, ale będzie okazją do poznania fascynującego świat przyrody oraz zależności pomiędzy różnymi organizmami. Odwiedzimy osiem wyjątkowych miejsc i zapoznamy się z ich charakterem, a przede wszystkim z mieszkańcami.

Popływamy razem z żabą trawną, wzbijemy się na wyżyny z jaskółką, otworzymy szeroko oczy w nocy razem z gackiem, wsłuchamy się w głos drzew, poskaczemy z płatka na płatek z konikiem polnym, odpoczniemy w norce chomika, zasmakujemy się w jadalnym krajobrazie oraz przymierzymy kapelusz od maślaka. Spacery, które zaplanowaliśmy w tym roku mają nam pokazać i nauczyć jaki świat przyrody jest wyjątkowy i warto, a nawet trzeba budować z nim własne, naturalne relacje.

Celem tegorocznego ParkoBusu jest pokazanie innych światów, istniejących tuż obok nas oraz skłonienie uczestników wycieczek, do zbudowania relacji ze światem przyrody, którego przecież jesteśmy częścią. 

 

Wiosna

  • 13 kwietnia – Park Zakrzówek – spacer herpetologiczny - Bartłomiej Zyśk - doktor UKEN.
  • 27 kwietnia – Lasy Tynieckie – spacer ornitologiczny - Rafał Bobrek - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
  • 25 maja – Park Rzeczny Wilga – spacer chiropterologiczny - Ewa Pierzchała - CEE "Egzotarium w Sosnowcu oraz doktorantka na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

 

Lato

  • 8 czerwca – Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich – spacer dendrologiczny - dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek z Katedry Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej.
  • 13 lipca – Łąki Nowohuckie – spacer entomologiczny - Dawid Masło - kierownik oraz edukator w CEE Symbioza.
  • 3 sierpnia – os. Piastów i Lasek Łęgowski – spacer teriologiczny (o chomiku europejskim) - Paweł Wrona - członek Związku Polskich Fotografów Przyrody.

 

Jesień

  • [ustalamy] września – Staw Płaszowski - Małgorzata Kalemba-Drożdż.
  • [ustalamy] września – Park Tetmajera i Uroczysko w Rząsce – spacer mykologiczny - Maciej Kozak.


Harmonogram:








Kilka, słów o naszych prowadzących:

Bartłomiej Zyśk - doktor nauk biologicznych, pedagog z długoletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą i studentami. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i od ponad dwudziestu lat pracownik naukowo-dydaktyczny i dydaktyczny tejże Uczelni. Pasjonat przyrody, które swoje główne zainteresowania kieruje w stronę niezwykłych zwierząt jakimi są płazy i gady. Obszar jego zainteresowań stanowią również niektóre grupy owadów, a także interakcje pomiędzy zwierzętami oraz zwierzętami a środowiskiem. Prowadzi ciekawe zajęcia laboratoryjne i terenowe o tematyce zoologicznej.

Rafał Bobrek - biolog, ornitolog, specjalizujący się w zagadnieniach ochrony przyrody, pracownik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

Ewa Pierzchała - doktorantka ostatniego roku w Szkole Doktorskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zajmuje się ekologią i edukacją ekologiczną. Prowadzone przez nią badania dotyczą wzorców aktywności lokalnych populacji nietoperzy w Krakowie. Wcześniej w ramach pracy magisterskiej prowadziła badania nietoperzy na Plantach krakowskich. Jest też z wykształcenia nauczycielką biologii. W edukację przyrodniczą z zakresu chiropterologii i nie tylko angażuje się od blisko 8 lat, głównie na terenie Krakowa i Katowic. 

Wojciech Boboek - Od ponad 15 lat specjalizuje się w dendrologii, urządzaniu i pielęgnacji krajobrazu, w pomiarach, badaniach i ocenie stanu drzew. Stosuje różnorodne metody od wizualnej oceny przez szacunkową metodę SIA, badania tomografem akustycznym na pomiarach testem obciążeniowym (SIM/elasto – inklino). Wykonuje inwentaryzacje dendrologiczne, stratygrafie i projekty gospodarki drzewostanem, z użyciem najnowszych technologii w rzeczywistości wirtualnej. Wykonuje i konsultuje projekty zieleni, doradzam w zakresie doboru zieleni i sposobu postępowania z drzewami, opinie, ekspertyzy.

Małgorzata Kalemba-Drożdż - autorka bestsellerowych książek kulinarnych o jadalnych roślinach (m.in. Pyszne chwasty, Smakowite drzewa, Jadalne kwiaty), ceniona ekspertka w temacie dzikich roślin jadalnych, jadalnych kwiatów, zdrowego odżywiania i biochemii. Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej. Zawodowo wykłada biochemię na Wydziale Lekarskim, a hobbystycznie prowadzi blog: Trochę Inna Cukiernia.

Maciej Kozak - doktor nauk biologicznych, botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki UJ, dyplomowany grzyboznawca, wykładowca w Polskiej Szkole Dendrologii i Arborystyki. Od najmłodszych lat pasjonat polskiej (i nie tylko) przyrody, autor ponad 60 prac naukowych, w tym kilku obszernych monografii. Uczestnik wielu projektów naukowych dotyczących zwłaszcza zasobów rzadkich i zagrożonych roślin naczyniowych oraz grzybów wielkoowocnikowych w Polsce. Autor wielu opracowań o charakterze inwentaryzacji i waloryzacji  przyrodniczych z zakresu botaniki i mykologii, współtwórca polskiej metodyki monitoringu siedlisk przyrodniczych. Ceniony dydaktyk, który wielokrotnie prowadził różne zajęcia o tematyce przyrodniczej, w tym cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty dotyczące grzybów.  Współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. Jest wieloletnim członkiem Rady Naukowej Gorczańskiego Parku  Narodowego oraz Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Opolu.

Anny Opałek-Basary - Zajęcia Nordic-Walking prowadzone będą pod okiem wykwalifikowanego instruktora z wieloletnim doświadczeniem. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking