Parkobus w Zieleni

ParkoBus w Zieleni „Naturalne relacje”

W tej edycji będziecie mieli do wyboru spacer lub zajęcia z nordic walking! Zajęcia są bezpłatne, lecz obowiązują zapisy, które znajdziecie na stronie internetowej Kraków w zieleni ZZM w zakładce wydarzenia! 

Zapisy będą uruchamiane tydzień przed każdym wydarzeniem! Pierwsze zapisy ruszają zaraz po świętach Wielkanocnych także bądźcie w gotowości, bo z doświadczenia wiemy, że miejsca rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki. 

Już od kilku lat wspólnie podróżujemy ParkoBusem do wyjątkowych i często nieznanych zielonych miejsc w Krakowie. Jeździliśmy ze znanymi krakowianami, docieraliśmy do najodleglejszych miejsc naszego miasta, ćwiczyliśmy prawidłowe chodzenie z kijami nordic walking, a także zgłębialiśmy tajemnice fotografii przyrody. Każdego roku nasze wyprawy przybierały nieco inną formułę, więc i tym razem mamy dla Was coś nowego.

Spokojnie, dalej będziemy podróżować do zielonych miejsc w naszym mieście. Tegoroczna edycja ParkoBusu w Zieleni nosi podtytuł „Naturalne Relacje”. Każda wyprawa, nie tylko zabierze nas w inne ciekawe miejsca, ale będzie okazją do poznania fascynującego świat przyrody oraz zależności pomiędzy różnymi organizmami. Odwiedzimy osiem wyjątkowych miejsc i zapoznamy się z ich charakterem, a przede wszystkim z mieszkańcami.

Popływamy razem z żabą trawną, wzbijemy się na wyżyny z jaskółką, otworzymy szeroko oczy w nocy razem z gackiem, wsłuchamy się w głos drzew, poskaczemy z płatka na płatek z konikiem polnym, odpoczniemy w norce chomika, zasmakujemy się w jadalnym krajobrazie oraz przymierzymy kapelusz od maślaka. Spacery, które zaplanowaliśmy w tym roku mają nam pokazać i nauczyć jaki świat przyrody jest wyjątkowy i warto, a nawet trzeba budować z nim własne, naturalne relacje.

Celem tegorocznego ParkoBusu jest pokazanie innych światów, istniejących tuż obok nas oraz skłonienie uczestników wycieczek, do zbudowania relacji ze światem przyrody, którego przecież jesteśmy częścią. 

 

Wiosna

  • 13 kwietnia – Park Zakrzówek – spacer herpetologiczny - Bartłomiej Zyśk - doktor UKEN.
  • 27 kwietnia – Lasy Tynieckie – spacer ornitologiczny - Rafał Bobrek - Ogórlnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
  • 25 maja – Park Rzeczny Wilga – spacer chiropterologiczny - Ewa Pierzchała - CEE "Egzotarium w sosnowcu oraz Doktorantka na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

 

Lato

  • 8 czerwca – Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich – spacer dendrologiczny - dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek z Katedry Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej.
  • 13 lipca – Łąki Nowohuckie – spacer entomologiczny - Dawid Masło - kierownik oraz edukator w CEE Symbioza.
  • 3 sierpnia – os. Piastów i Lasek Łęgowski – spacer teriologiczny (o chomiku europejskim) - Paweł Wrona - członek Związku Polskich Fotografów Przyrody.

 

Jesień

  • [ustalamy] września – Staw Płaszowski - Małgorzata Kalemba-Drożdż.
  • [ustalamy] września – Park Tetmajera i Uroczysko w Rząsce – spacer mykologiczny - Maciej Kozak.


Harmonogram: